معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

turned_in_notدسته‌بندی: مقالات آموزشی فتوشاپ
لینک کوتاه این صفحه: https://compressco.net/?p=21749

ویدیو‌های سایت پخش نمیشن؟ لطفا ( V . P . N ) خود را خاموش کنید؛ اگر مشکل حل نشد به پشتیبان پیام دهید.

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

چیزی که در مورد اشکال هندسی جالب است، این است که می‌توانند احساس خاصی در ما ایجاد کنند. استفاده از اشکال هندسی در طراحی همانند یک استراتژی ارتباطی قدرتمند، برای انتقال پیام خاص به افراد، جهت دستیابی به نتایج دلخواه می‌باشد. همه چیز، از عناصر موجود در یک عکس گرفته تا یک تایپوگرافی خاص را می‌توان از نظر شکلی تجزیه و تحلیل کرد. تمام اشکال موجود در اینفوگرافیک‌ها و استراتژی‌های بصری ما، داستان خود را می‌گویند و این به ما بستگی دارد که این المان‌ها را به گونه‌ای کنار هم قرار دهیم که به طور خلاقانه و موثر داستان ما را روایت کند.

در این مقاله آموزشی فتوشاپ، قصد داریم در مورد روانشناسی اشکال هندسی و معنی هر شکل هندسی در گرافیک صحبت کنیم. معانی اصلی هر شکل‌ چیست؟ چگونه می‌توان از اشکال هندسی برای تأثیرگذاری بر استراتژی بازاریابی بصری خود استفاده کرد؟

اشکال هندسی چیست؟

در طراحی گرافیک، اشکال؛ فیگورهای دو بُعدی هستند، که با افزودن بُعد سوم به آنها، می‌توانید اشکال هندسی جدیدی را بسازید. اگر بخواهید با استفاده از اشکال هندسی در طراحی گرافیک خود یک پیامی را مستقیم به مخاطب منتقل کنید، کلیه شکل‌ها؛ می‌توانند به عنوان یک طراحی مستقل کار کنند. در غیر این صورت، آنها به عنوان ابزار جانبی برای موارد مختلف بصری مانند اینفوگرافیک‌ها یا تصاویر رسانه‌های اجتماعی کار می‌کنند.

کدام اشکال هندسی برای انتقال پیام به مخاطب مناسب است؟

گاهی اوقات بهترین راه برای ایجاد یک طرح متقاعد‌کننده، استفاده از طرح‌های مینیمال است و همین سادگی ممکن است راه حل باشد. لازم به ذکر است که هر شکل هندسی می‌تواند بسته به طراحی، رنگ‌ها و مفهومی که به آن ارتباط داده می‌شود، معانی متفاوتی به خود بگیرد.

 • احتمالاً رایج‌ترین اشکال هندسی که اولین بار به ذهن ما می‌رسد عباتند از؛ دایره، مربع، مثلث، پنج ضلعی، شش ضلعی یا هشت ضلعی. این اشکال هندسی برای ما بسیار آشنا هستند؛ زیرا از کودکی شروع به دیدن و کشیدن آنها کرده‌ایم و در مهدکودک؛ قبل از اینکه در مورد حروف بیاموزیم، شکل‌ها را از طریق بازی یاد گرفتیم، بنابراین طبیعی است؛ احساسی در ارتباط با این اشکال به صورت ناخودآگاه به ذهن ما خطور کند.
 • در مقابل اشکال هندسی، اشکال ارگانیک نامتقارن؛ اما ضروری و آرامش بخش هستند که در طبیعت نیز با آن مواجه می‌شویم. هر چیزی که به طور طبیعی ایجاد شده باشد و به ندرت توسط دست بشر ایجاد شده باشد؛ را می‌توان در این دسته قرار داد؛ مانند برگ، سنگ، ابر و یا حباب‌های جوهر.
 • اشکال انتزاعی

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

روانشناسی اشکال هندسی در طراحی و گرافیک

اشکال مختلف می‌توانند معانی متفاوتی را القا کنند. رایج‌ترین شکل‌ها؛  مستطیل، دایره، مثلث، لوزی و شش ضلعی هستند:

 • مستطیل/مربع: تعادل و سنت
 • دایره: بی نهایت، محافظت و زنانگی
 • مثلث: ثبات، انرژی و پرخاشگری
 • لوزی: پر جنب و جوش و معاصر
 • شش ضلعی: وحدت و تعادل

ترکیب این اشکال به روش‌های مختلف می‌تواند معانی کاملا جدیدی ایجاد کند. به عنوان مثال،ترکیب مستطیل و مثلث معنی بر دعوت به بازگشت به سنت و مذهب را دارد. شاید شما قصد ایجاد یک طرح پیچیده‌ای را نداشته باشید و فقط بخواهید از اشکال هندسی برای طراحی بنر سایت یا نمایش محصول خود استفاده کنید تا طرح شما حرفه‌ای‌تر به نظر برسد که؛ اگر چنین است، پترن‌های هندسی برای شما مناسب است. خب اگر قصد استفاده از اشکال هندسی برای ایجاد طرح‌های اثرگذار را دارید ادامه متن را دنبال کنید:

از پترن‌ها برای ایجاد تصاویر استفاده کنید

معنی و مفهوم اشکال هندسی

اشکال هندسی ساده، به خودی خود می‌توانند جذاب باشند. با این حال، استفاده از اشکال مختلف برای ایجاد یک تصویر کامل، می‌تواند حتی بهتر از خود تصویر عمل کند. به تصویر بالا نگاه کنید، متوجه خواهید شد که قرارگیری اشکال هندسی در کنار یکدیگر، توانسته یک منظره بینظیر و پرجنب و جوش را خلق کند. به یاد داشته باشید که بررسی کنید؛ چه نوع اشکال هندسی به خوبی می‌تواند برای سوژه موردنظر شما کار کند تا یک اثر دیدنی خلق کند.

بازی با اشکال نامتقارن

معنی و مفهوم اشکال هندسی

لازم نیست که در طرح شما همه اشکال هندسی بکار برده شده متقارن باشند. گاهی اوقات استفاده از این عدم تقارن‌ها به تنهایی می‌تواند یک طرحی متفاوت برای شما ایجاد کند. با توجه به تصویر پوستر بالا، بیننده به خوبی مفهوم گنجانده شده در آن را درک می‌کند و استفاده از مثلث‌های نامتقارن و نامیزان در دو طرف این پوستر بهمراه رنگ‌های مختلف، باعث ایجاد یک طرح منحصربفردتر شده است و همین موارد در کنار یکدیگر باعث جذب نگاه افراد می‌شود.

ترکیب تصاویر با اشکال هندسی

پترن‌های هندسی می‌توانند یک راه خلاقانه و عالی برای جذاب کردن عکس‌های معمولی باشند. تصویر بالا یکی از نمونه کارهای کاربر سایت behance به نام Sorry Color است که؛ با استفاده از عکس‌های متنوع و سپس چسباندن آنها در کنار اشکال هندسی، یک کولاژ متفاوت و منحصربفرد را ارائه می‌دهد و همین کار به تصاویر شخصیت بیشتری نسبت به زمانی که به تنهایی نمایش داده می‌شوند، می‌دهد.

استفاده خلاقانه از نور و سایه در ترکیب اشکال هندسی

تصویر فوق بدون شک یکی از بینظیرترین ترکیب‌های اشکال هندسی محسوب می‌شود که توسط ست نیکرسون طراحی شده است. این تصویر به ما می‌گوید که با استفاده درست و بجا از نور و سایه، می‌توان چه ترکیب سه بعدی فوق‌العاده‌ای خلق کرد. این طرح در عین سادگی، بسیار پیچیده است و همین امر باعث جلب توجه مخاطب به قسمت‌های خاصی از تصویر می‌شود.

اتصال درست اشکال هندسی به یکدیگر

ما در ابتدای این قسمت بررسی کردیم که چگونه با ترکیب اشکال هندسی، یک تصویر بسازیم. حال در این تصویر به نحوه درست و صحیح اتصال اشکال هندسی به یکدیگر توجه کنید؛ زیرا بررسی نحوه اتصال اشکال هندسی می‌تواند جلوه‌های جدید و جالبی ایجاد کند. در تصویر فوق که با اتصال انواع اشکال هندسی مختلف یک تصویری روان ایجاد شده است. بطور مثال به سر این شخص توجه کنید، که فقط با ترکیب درست دو شکل هندسی دایره و مربع ایجاد شده است.

استفاده از لوزی

استفاده از لوزی و ایجاد یک چیدمانی بصورت مورب، باعث ایجاد یک طرح منسجمی می‌شود که شما کنترلگر چشمان مخاطبانتان هستید. در تصویر فوق که یک طرح گرافیکی برای تعطیلات تابستان است، با استفاده از شکل هندسی لوزی و قرار دادن تصویر و رنگ‌های زیبا در کنار یکدیگر، یک طرح کامل و جامعی را ایجاد کرده؛ زیرا نه تنها به مخاطب آن محیط مورد نظر را معرفی کرده بلکه باعث شده است تا مخاطب تمام تصاویر و نوشته‌ها را دنبال کند. (در اصل نظر مخاطب را بطور کامل جلب کرده است.)

معنی اشکال هندسی

ذهن انسان از مراحل اولیه راهی برای درک تمام معانی هندسی پیدا کرده است، زیرا قبل از درک زبان، اشکال را درک کرده است. با یادگیری از طریق بازی یا طراحی از طریق اشکال، می‌توان دید که تقریباً در هر نوع طراحی، تمایل به سادگی و مینیمالیسم وجود دارد. سادگی برای همه جذاب است زیرا، با شکل و رنگ مناسب، می‌توانید پیامی قدرتمندتر از جزئیات زیاد را به مخاطب ارسال کنید. با اعمال ویژگی های مختلف در شکل در طراحی گرافیک، حالات و معانی مختلفی را منتقل خواهید کرد و با درک معانی هندسه، حتی می توانید، اشکال هندسی هنری جدیدی را خلق کنید.

چیزی مثل این:

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

بیایید رایج ترین اشکال و معانی هندسی را مرور کنیم:

معنی شکل مربع و مستطیل

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

اشکال هندسی مربعی، رایج‌ترین مواردی هستند؛ که با آن در همه‌جا مواجه می‌شویم. این اشکال برای چشم آشنا هستند و استفاده از آنها به عنوان یک قاب یا به عنوان پایه‌ای اصلی برای طرح‌ها است. این اشکال معمولاً کانون تصویر نیستند و از آنها برای ایجاد حس ثبات و یا نشان دادن زوایای یک ترتیب ریاضی استفاده می‌شود.

مربع‌ها و مستطیل‌ها، نشان دهنده آرامش، امنیت و حس انطباق هستند زیرا وقتی می خواهیم یک خانه‌ای را ترسیم کنیم، با یک مربع شروع می‌کنیم. گاهی اوقات، ممکن است فکر کنیم که مربع یا مستطیل، جزء اشکالی هستند که زیاد مورد توجه قرار نمی گیرند، اما با یک استراتژی درست، می‌توانند به اندازه هر شکل دیگری موثر باشند.

مربع نماد چیست؟

 • استحکام و پایداری: مربع به دلیل زوایای خود که همه ۹۰ درجه هستند و طول ضلع‌های متساوی، به عنوان نمادی برای استحکام و پایداری شناخته می‌شود. این نماد می‌تواند به پایداری سازه‌ها، سامانه‌ها یا سازمان‌ها اشاره کند.
 • تعادل و ترتیب: مربع به دلیل زوایای متساوی و ضلع‌های یکسان، به عنوان نمادی برای تعادل و ترتیب در مفاهیم مختلف استفاده می‌شود. این نماد می‌تواند به تعادل در زندگی، کار و روابط اشاره کند.
 • سادگی و صداقت: مربع به دلیل شکل ساده و هندسی خود، می‌تواند به نماد صداقت، سادگی و صراحت تبدیل شود. این نماد می‌تواند به صراحت در ارتباطات، سادگی در طراحی و صداقت در رفتار اشاره کند.
 • محدودیت و مرزها: به عنوان مثال، در مفاهیم مدیریتی، مربع می‌تواند به محدودیت‌ها، قوانین و قواعد اشاره کند.

مستطیل نماد چیست؟

مستطیل به عنوان یک نماد در متن‌ها و فرهنگ‌ها دارای معانی متنوعی است. به عنوان مثال، مستطیل ممکن است به عنوان نمادی برای ترتیب، سازماندهی و ساختار در اشاره به مسائل سازمانی و مدیریتی استفاده شود. همچنین، مستطیل می‌تواند به معنای استحکام و پایداری در ارتباط با سازه‌ها و ساختمان‌ها باشد.

 

معنی شکل دایره

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

اشکال هندسی دایره‌ای؛ نشان دهنده تداوم، ابدیت است، زیرا آنها آغاز یا پایانی ندارند. در هر فرهنگی دایره ها، خورشید، زمین، ماه و سایر اجرام آسمانی را به تصویر می‌کشند. دایره‌ها همچنین به ما در به تصویر کشیدن، حرکت اشیاء و تصاویر دیگر کمک می‌کنند مانند:

 • چرخ‌
 • توپ‌

در طراحی، دایره‌ها برای اهداف مختلف کاربردهای متفاوتی دارند. برای مثال، در طراحی لوگو، دایره‌ها رایج‌ترین شکل یا پس‌زمینه لوگو هستند. در وب سایت‌ها بیشتر به عنوان دکمه و آیکون کوچک استفاده می‌شود. چرا می‌بینیم که دایره‌های زیادی به عنوان شکل‌های جانبی در وب سایت‌ها، گرافیک‌ها و حتی اینفوگرافیک‌ها استفاده می‌شوند؟ دلیل این امر این است که دایره‌ها بسیار قابل توجه و قدرتمند هستند. دایره‌ها نشان دهنده یکپارچگی و یک حس طبیعی کامل شدن هستند قدرت دایره و اینکه چگونه می‌تواند بر طرح‌های شما تاثیر بگذارد را در نظر بگیرید زیرا نشان‌دهنده یک چرخه یا عمل ادامه است.

دایره نماد جیست؟

 • کمال و یکپارچگی: دایره به دلیل شکل هندسی خود که بدون زاویه است و نقطه مرکزی یکتا، به عنوان نمادی برای کمال و یکپارچگی شناخته می‌شود. این نماد می‌تواند به تمامیت و هماهنگی در مفاهیم مختلف اشاره کند.
 • حمایت و حفاظت: می‌تواند به حفاظت از محیط زیست، امنیت فردی یا حفاظت از اطلاعات اشاره کند.
 • پیوند و اتصال: دایره به دلیل شکل بدون شروع و پایان مشخص، به عنوان نمادی برای پیوند و اتصال استفاده می‌شود. این نماد می‌تواند به تعاملات اجتماعی، همبستگی و اتحاد اشاره کند.
 • حرکت و جریان: به عنوان مثال، در طراحی لوگوها، حلقه‌ها و دایره‌هایی که به صورت پیوسته و پویا قرار گرفته‌اند، می‌توانند به عنوان نمادی برای پیوند و جریان استفاده شوند.

معنی شکل مثلث

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

اشکال هندسی مثلثی؛ می‌توانند ثبات و قدرت را در هنگام رو به بالا نشان دهند یا ناپایداری و تضاد را هنگام رو به پایین نشان دهند. شکل مثلث بسیار پر انرژی است و می‌تواند نماد تثلیث معنوی با اتحاد بدن، ذهن و روح باشند. شکل مثلث در طراحی گرافیک، معانی دیگری مانند پویایی و پیشرفت را دارد. هنگام انتخاب این شکل، همیشه بهتر است از آن به صورت نشسته روی پایه یا با نقطه رو به سمت راست استفاده کنید؛ تا حرکت رو به جلو را نشان دهید. در غیر این صورت، ممکن است باعث ایجاد حس‌های منفی شود. در طبیعت این شکل را می توان در اهرام، کوه‌ها مشاهده کرد.

در دنیای دیجیتال از شکل مثلث به عنوان نماد، حرکت سریع به جلو یا معکوس است و اگر در طراحی گرافیک، مثلث‌های کوچک روی هم قرار گیرند، حس قدرت و وحدت را منتقل می کند.

مثلث‌ها بسته به موقعیتشان دو معنی دارند، هنگامی که به سمت بالا اشاره می کنند، نشان دهنده ثبات و قدرت هستند، زمانی که به سمت پایین اشاره می‌کنند، نشان دهنده ناپایداری هستند. مثلث در درجه اول یک شکل مردانه است و وقتی که معکوس شود، نشان دهنده تولید مثل زنانه است و همچنین در معنویت، مثلث‌ها نشان دهنده اتحاد بدن، ذهن و روح هستند. در طراحی، می‌توان از مثلث‌های کوچک و ریز می‌توان به جای فلش یا اشاره گر و همچنین دریک کلاژ با ترکیب درهم تنیده برای ایجاد جلوه موزاییک استفاده کرد. همیشه بهتر است از مثلث‌هایی که روی یک پایه یا با نقطه ای رو به سمت راست قرار می گیرند استفاده کنید زیرا پیام حرکت رو به جلو را منتقل می کنند.

معنی اشکال پنج ضلعی، شش ضلعی و هشت ضلعی

این اشکال بخشی از زندگی روزمره ما هستند و ما آنقدر به آنها عادت کرده ایم که می توانیم بلافاصله یک نمادی را به این اشکال  مرتبط کنیم. استفاده از پنج ضلعی، شش ضلعی و هشت ضلعی در طراحی گرافیک مانند اینفوگرافیک بسیار رایج هستند؛ زیرا ظاهر و احساس حرفه ای را ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال، ساختمان پنتاگون در ایالات متحده (شکل پنج ضلعی)، کاشی‌های کف یا بخش‌هایی از کندو (شکل‌های شش ضلعی)، علامت توقف یا چتر باز (شکل‌های هشت ضلعی).

پنج ضلعی، شش ضلعی و هشت ضلعی اشکال هندسی با پنج، شش و هشت ضلع مختلف هستند؛ که جزء پرکاربردترین چند ضلعی‌ها نسبت به چهار ضلعی ها به شمار می‌آیند. چند راه ساده برای استفاده از چند ضلعی‌ها، درج متن در داخل آنها یا برش تصاویر است. می‌توانید از این تکنیک‌ها در تصاویر هدر پست وبلاگ، پین‌های پینترست، پست و استوری اینستاگرام، طراحی تامنیل یوتیوب یا اسلایدهای وب سایت خود استفاده کنید. درک پیام پشت هر یک از این اشکال، کلید انتخاب بهترین مورد برای برند یا پیام شماست.

اشکال چندضلعی به عنوان قطعات پازل؛ برای ایجاد یک ترکیب بزرگتر و سازماندهی اطلاعات مانند: یک اینفوگرافیک استفاده می‌شوند. با شش ضلعی ها می‌توانید ترکیبی به سبک کندوی عسل با رنگ‌های مشابه طراحی کنید؛ و با پنج ضلعی و هشت ضلعی می‌توانید چیزی مشابه کندوی عسل را در جهت افقی، عمودی و حتی مورب طراحی کنید.

شش ضلعی نماد چیست؟

علاوه بر این، شش ضلعی به عنوان یک نماد در متن ها و فرهنگ ها نیز به معانی دیگری استفاده می‌شود که بسته به زمینه و مفهوم مورد استفاده متفاوت است. به عنوان مثال، در برخی موارد ممکن است به عنوان نمادی برای تعاملات اجتماعی، تعاملات بین فردی، تعادل و هماهنگی، وحدت و تعامل بین عناصر مختلف در اشاره به یک وضعیت خاص استفاده شود.

معنای اشکال ارگانیک

اشکال طبیعی یا ارگانیک ، اشکالی هستند که در دنیای واقعی با آنها مواجه می شویم، مانند برگ، گل یا درخت و یا حتی می توانند توسط انسان ها ساخته شده باشد مانند لکه های جوهر. این اشکال به شما کمک می کنند تا طرح های مرتبط با محیط یا کمپین هایی برای فعالیت های خارج از منزل ایجاد کنید. اشکال ارگانیک می توانند به عنوان اشکال جانبی در طراحی گرافیک شما به کار روند و هم به تنهایی به عنوان شکل اصلی طرح شما استفاده شود تا پیامی دقیق را ارسال کند. علاوه بر این ویژگی ها، اشکال ارگانیک می توانند بسیار تزئینی باشند.

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

زمانی بود که سبک هنر تزئینی به نام Art Nouveau کاملاً شکوفا شده بود و بر روی اشکال ارگانیک، به ویژه گل‌ها تمرکز داشت که تقریباً در همه جا به کار می‌رفتند چه در معماری، نقاشی و حتی حروف. دوره هیپی ها که تحت تأثیر هنر Nouveau بود ، عقاید خود را از طریق گل ها و نمادهای دیگر بیان می کردند که همه آنها صلح را به تصویر می کشند. بنابراین، مسئله این است که اگر پیام شما با اشکال ارگانیک همسو باشد و بتوانید با استفاده از آنها به نتیجه دلخواه برسید، اینها گزینه فوق العاده ای برای استفاده در طرح های گرافیکی هستند. اگر طرح شما مربوط به محیط زیست یا اکولوژی است، حتما باید از این اشکال استفاده کنید. اگر کسب و کار شما مربوط به گل و گیاه است، می توانید با استفاده از اشکال organic به عنوان اشکال جانبی در طرحهای خود استفاده کنید زیرا این کار باعث می شود تا تصاویر گل و گیاه های موجود در طرحتان واقعی تر به نظر برسد.

معنای اشکال انتزاعی

وقتی می‌گوییم اشکال انتزاعی، معمولاً به نمادهایی اشاره می‌کنیم که دارای معانی مختلفی هستند.

Art Nouveau

از اشکال انتزاعی فقط برای تأکید بر یک ایده در تصویر یا اینفوگرافیک خود استفاده کنید. وقتی اشکال انتزاعی به تنهایی یا به تعداد زیاد استفاده شوند، می‌توانند برای مخاطبان شما گیج کننده باشند. در اینفوگرافیک زمانی که شما نیاز به تاکید یک ایده دارید، نمادها گاهی اوقات می‌توانند جایگزین متن شوند، بنابراین می‌توانید یک علامت ستاره را در کنار پیامی که می‌خواهید برجسته کنید، قرار دهید. استفاده از تُن های رنگی یکسان در کل طرح گرافیکی، یک یکنواختی را نشان می‌دهد ولی در عوض به شما کمک می‌کند تا تمرکز مخاطب را بر روی ایده‌های اساسی متمرکز کنید.

پرکاربردترین نمادها و اشکال انتزاعی در فتوشاپ:

فلش

فلش ها بسیار متنوع هستند و می توان از آنها در موقعیت های مختلف برای ارسال اطلاعات خاص استفاده کرد زیرا می توانند پیام قوی را به مخاطب ارسال کنند. احتمالاً مهم ترین جنبه یک فلش، عملکرد آن برای نشان دادن جهت یا سمت است زیرا به لطف این، بیننده می‌داند که ابتدا به کجای گرافیک شما نگاه کند و چه چیزی را بخواند. فلش ها در انواع مختلف طرح‌ها، سبک‌ها و با حالتی منحصر به فرد وجود دارند. فلش های پررنگ و محکم نسبت به فلش های نازک یا توخالی، قدرت بیشتری را منتقل می کنند. فلش های بسیار کوچک را می توان به عنوان بولت یا Bullet در کنار متون مهم خود استفاده کنیم. فلش های متحدالمرکز، به شکل مثلث یا دایره را می توان برای نمایش چرخه ها و فرآیندها همانند نماد بین المللی بازیافت استفاده کرد.اگر در یک اینفوگرافیک از فلش های دستی استفاده می کنید، نباید آنها را با فلش های ضخیم و بلوکی ترکیب کنید. فلش ها همچنین عملکرد تزئینی دارند و اگر می‌خواهید پوستری با  boho vibes ایجاد کنید، می‌توانید چنین فلش‌هایی را روی آن قرار دهید.

ستاره

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

ستاره ها علاوه بر اشکال هندسی، به عنوان یک نماد در پوسترهای مذهبی و یا معمولا برای نشان دادن اهمیت یک مطلب استفاده می‌شوند و همیشه برای جلب توجه مردم  خوب عمل کرده‌اند. ستاره‌ها برخی از بهترین شکل‌هایی هستند که می‌توانید برای جلب توجه مخاطبان خود به سمت یک تبلیغ،کد تخفیف ،بندی قیمت های فروش، اطلاعات ویژه در مورد یک محصول یا تبلیغات، تخفیف یا جایزه استفاده کنید.

آیکون

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

اینها موارد جانبی برای هر طراحی محسوب می شوند و بهتر است از آیکون های کوچک در تصاویر خود استفاده کنید زیرا آنها کانون پیام شما نیستند اما ممکن است وجود آنها در طرح گرافیکی شما ضروری باشد. آیکون‌ها را می‌توان هم در طرح‌های چاپی و هم در طرح‌های دیجیتال استفاده کرد، اما به احتمال زیاد، آنها را بیشتر در پلت‌فرم‌های دیجیتال پیدا خواهید کرد، زیرا ممکن است به ‌عنوان دکمه ارسال یا در فرم های ثبت نام و… استفاده بشوند. آیکون ها انواعی از اشکال انتزاعی هستند؛ که در طرح‌های مذهبی، سیاسی یا فرهنگی استفاده می‌شوند. تفاوت بین آیکون و اشکال هندسی، در این است که اشکال منظم هندسی را می‌توان به کَرات در یک طرح استفاده کرد و در حالی که استفاده بیش از حد از آیکون بسیار باعث سردرگمی می‌شود پس استفاده از آیکون‌ها را به حداقل برسانید. آیکون ها اغلب در طراحی اینفوگرافیک برای به حداقل رساندن استفاده از متن و جلب توجه، به برخی پیام های کلیدی به تعداد زیادی استفاده می‌شود. اگر در طرح‌های خود از آیکون ها بسیار استفاده می‌کنید، طرح و رنگ آنها را متناسب با طرح خود تغییر دهید و فقط از یک سبک آیکون در اینفوگرافیک استفاده کنید.

یکی دیگر از ایده های جالب استفاده از آیکون‌ها به عنوان عکس پیش نمایش در هایلایت استوری اینستاگرام است؛ که می‌تواند تاثیر خوبی برروی مخاطب شما دارد زیرا نشان دهنده مدیریت و نظم در پیج شما است و این حالت باعث ایجاد اعتماد و اطمینان در مخاطب شما می‌شود.

معنی اشکال هندسی در طراحی لوگو

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند؛ که حتی شکل اولیه یک لوگو می‌تواند برای تأثیرگذاری بر نحوه درک مردم از محصولات و خدمات شما کافی باشد. روانشناسی اشکال لوگو در طراحی گرافیک به ما نشان می‌دهد؛ که چگونه تغییر شکل یک لوگو می‌تواند کل ادراک مشتریان را در مورد یک برند تغییر دهد. در نظر گرفتن این موضوع هنگام طراحی لوگو ضروری است، زیرا زمانی که شما از لوگو در کسب و کارتان استفاده کنید، پیامی را برای مخاطبان شما ارسال می‌کند و باید مطمئن شوید که لوگوی مناسبی را طراحی کرده‌اید. چگونه می‌توان از اشکال هندسی در طراحی لوگو به درستی استفاده کرد؟ بیایید نگاهی به برخی از محبوب ترین اشکال هندسی در طراحی لوگو بیندازیم و آنها را تجزیه و تحلیل کنیم:

لوگو های دایره

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

دایره‌ معمولاً در طراحی لوگو بسیار زیاد استفاده می‌شوند، زیرا حس آرامش را القا می‌کنند. از آنجایی که آنها خطوطی با تغییر جهت ناگهانی ندارند، در اولین برداشت از چشم یک مخاطب، شما قابل اعتماد به نظر می‌رسید. پیامی که دایره ها ارسال می کنند عبارت است از ؛ اتحاد، تعهد، استواری و در آخرفکر کردن به بی نهایت است. کارشناسان برندسازی به دلیل آشنایی و معنای تعادل ابدی، از این شکل بیشتر استفاده می کنند.

لوگو های مربعی

مربع نشان دهنده تناسب، تعادل، حرفه‌ای بودن و قدرت است؛ و می‌تواند اعتماد و امنیت را برای مخاطبان شما ایجاد کند. هنگام استفاده از شکل هندسی مربع برای طراحی لوگوی خود، بهتر است آن را با ترکیب رنگ‌های مناسبی جفت کنید و این مستلزم آگاهی داشتن از تئوری رنگ ها در گرافیک می باشد ، همچنین اگر ایده ای درمورد ترکیب رنگی ندارید می توانید از مقاله ترکیبات رنگی در گرافیک استفاده کنید.

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

در اینجا چند نمونه از لوگوهای مربع معروف آورده شده است:

بیشترِ این لوگوها رنگی هستند، اما شبکه بی‌بی‌سی یا کارتون نیز از این شکل هندسی در طرح لوگوی خود استفاده کرده است . لوگوی شطرنجی سیاه و سفید Cartoon Network یک عنصر اصلی و تقریباً مترادف با محتوای انیمیشن است و رنگ لوگوی شبکه خبری بی‌بی‌سی قرمز است زیرا باید جدیت و قابل اعتماد بودن را ببینده القا کند و در کل  باید بگوییم که انتخاب رنگ این دو لوگو با هویت برند همخوانی دارد. همه رنگ ها همانند اشکال هندسی دارای معانی و مفهوم خاص خود هستند.

لوگوهای مثلثی

استفاده از مثلث؛ ممکن است در طراحی لوگو چندان رایج نباشند زیرا برخی معتقد هستند که این شکل هندسی نشان دهنده ناپایداری و ناامنی است، با این حال می‌توانند ایده‌هایی مانند قدرت دینامیکی یا حرکت مداوم را القا کنند. از سوی دیگر، مثلث ها، نشان دهندیه نوآوری و بهبود سریع است و یک انتخاب عالی برای شرکت‌های فناوری می باشد.

اگر در نهایت یک مثلث را به عنوان شکل لوگوی برند؛ خود انتخاب کردید، مطمئن شوید که رو به بالا یا حداقل در جهت درست قرار گرفته باشد؛ زیرا هنگامی که مثلث رو به پایین باشد، نشان دهنده بی ثباتی و مفاهیم منفی است.

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

مانند لوگوی Guess، اگرچه یکی از بنیانگذاران این برند، پل مارسیانو گفت:«که هیچ معنی خاصی در پشت لوگو وجود ندارد، اما سمت قرار‌گیری نام آن با مثلث رو به پایین، حس سوال را به وجود می‌آورد.»

شکل لوگوی طراحی شده با شکل هندسی مثلث به دلیل داشتن لبه های تیز، بیشتر در صنایع ساختمانی، علمی یا فناوری استفاده می‌شود.

مانند لوگوی Google Play:

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

قانون یک سوم در اشکال هندسی

استفاده از مربع و مستطیل به عنوان پایه یک ترکیب، تمرین خوبی است. آزمایش با روشی که مستطیل ها و مربع ها را می‌توان مقیاس و کنار هم قرار داد می‌تواند به عنوان یک تمرین بصری هنگام طراحی یک گرافیک جدید باشد. یک روش طراحی بسیار مهم به نام قانون یک سوم وجود دارد ودر مورد اینکه چگونه مستطیل ها و خطوط تعادل را در هر ترکیبی کنترل می‌کنند.

بهترین راه برای تجسم قانون یک سوم به صورت شبکه ای یا Grid است و حتی بهترین وب سایت ها بر اساس یک شبکه طراحی و توسعه می‌یابند. طراحان گرافیک برای ترکیب بهتر از Grid‌ها استفاده می‌کنند و معماران برای اندازه گیری بهتر از شبکه‌ها استفاده می‌کنند. Grid‌ها از چه چیزهایی تشکیل شده‌اند؟ مربع و مستطیل و برای ایجاد شبکه پرسپکتیو پیچیده باید از مثلث‌ها استفاده کنید.

معنی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی گرافیک

قانون یک سوم اساساً یک Grid است که فضای بوم شما را به 9 بخش مساوی جدا می‌کند. ایده پشت این موضوع این است که چشم انسان دارای جهت طبیعی است که در آن ترجیح می‌دهد؛ از شئ به شئ دیگر حرکت کند. مهم‌ترین مناطق، نقاط تقاطع هستند که از بالا سمت چپ شروع می‌شوند و سپس یکی در سمت راست یا مستقیم به پایین و سپس گوشه پایین سمت راست نقطه تقاطعی است که کمترین توجه را به خود جلب می‌کند.

طراحی اشکال هندسی در فتوشاپ‌

اگر می‌خواهید یک شکل هندسی جدیدی را با سلیقه و خلاقیت خود طراحی کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم آموزش رسم اشکال هندسی در فتوشاپ بدون نیاز به ابزار پن را مشاهده کنید. در این آموزش نحوه کشیدن اشکال هندسی در فتوشاپ را تنها در چند دقیقه یا بگیرید.

نتیجه گیری:

اشکال هندسی، قوی‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید؛ زیرا می‌توانند احساسات و عواطف خاصی را به راحتی منتقل کنند. نکته کلیدی این است که بدانید چه اشکالی می‌توانند در رسیدن به هدفتان، شما را کمک کنند. یکی از مواردی که باید هنگام استفاده از اشکال در طراحی گرافیک باید در نظر داشته باشیم؛ استراتژی بصری است زیرا این مورد باعث میشود، طراحی‌های شما در ذهن باقی بمانند. شاید از خود بپرسید که جمله بالا به چه معناست، خب اجازه دهید که به طور ساده توضیح دهیم، اگر می‌خواهید یک طرح گرافیکی جدیدی ایجاد طراحی کنید، سعی کنید از هر شکل هندسی در آن طرح استفاده نکنید، به طور مثال:

اگر همیشه در طرح‌های خود از مربع و مستطیل های گوشه‌های گرد استفاده می‌کنید، پس این حالت را در همه طراحی‌های خود حفظ کنید. اگر از هشت ضلعی برای کادربندی متن استفاده می کنید، پس همیشه از همان هشت ضلعی برای کادربندی استفاده کنید. حفظ یک ثبات آگاهانه کلیدی در طراحی، نشان دهنده وفادار ماندن به هویت بصری شماست.


منبع:

لینک کوتاه این صفحه: https://compressco.net/?p=21749

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مینا مرادی
  1401-10-25 09:24

  واقعا جامع و کامل بود ، خدا قوت به تیمتون
  این مقاله سوای اینکه معنی و مفهوم اشکال رو میگه ، داره درمورد روانشناسی اشکال هندسی در طراحی و گرافیک هم صحبت میکنه
  چقدر خوب همه مباحثو پوشش دادید

  پاسخ
  • واقعا ممنونیم بابت این کامنت پر انرژیتون ❤️
   قطعا تیم کمپرسُ ترغیب می کنید که محتوای های آموزشی بیشتری در زمینه طراحی و گرافیک تهیه و تولید کند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آموزش‌های مرتبط

اینفوگرافیک چیست؟ اصول طراحی اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک چیست؟ اصول طراحی اینفوگرافیک چیست؟ + فایل پی دی اف

آموزش جامع و کامل فیلتر blur

کاملترین آموزش فیلتر Blur در فتوشاپ

آشنایی کامل با منوی سه بعدی فتوشاپ + رفع کامل مشکلات منوی 3D

آشنایی و فعالسازی منوی سه بعدی فتوشاپ و رفع تمام مشکلات منوی 3D

موکاپ یا ماکاپ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پنل تنظیمات curves در فتوشاپ

آموزش ادجاسمنت Curves در فتوشاپ

رفع مشکل فارسی نویسی در فتوشاپ

رفع مشکل فارسی نویسی در فتوشاپ ✅ [آموزش تصویری]