آموزش سلکت، دوربری، حذف بکگراند با lasso tool در فتوشاپ [درس ۴]

turned_in_notدسته‌بندی: آموزش فتوشاپ مقدماتی (مقدماتی تا پیشرفته)
لینک کوتاه این صفحه: https://compressco.net/?p=36918

ویدیو‌های سایت پخش نمیشن؟ لطفا ( V . P . N ) خود را خاموش کنید؛ اگر مشکل حل نشد به پشتیبان پیام دهید.

آموزش سلکت، دوربری، حذف بکگراند با lasso tool در فتوشاپ [درس ۴]

یکی از بزرگترین دغدغه‌ها در فتوشاپ، حذف بکگراند و دوربُری در فتوشاپ است که برای انجام این 2 مورد؛ راه‌ و روش‌های بسیار زیادی وجود دارد و به همین دلیل گروه کمپرس در قسمت چهارم آموزش مقدماتی فتوشاپ، تصمیم به آموزش ابزار سلکت یا انتخاب lasso tool در فتوشاپ را دارد. پس تا آخر این آموزش انتخاب یک قسمت از عکس در فتوشاپ همراه ما باشید. در جلسه پیش درمورد موضوع ذیل به شما عزیزان آموزش داده شد:

قسمت سوم 3️⃣: آموزش کار با پنل لایه ها در فتوشاپ + ویدیو

آشنایی با ابزار Lasso tool در فتوشاپ

Lasso Tool یا لسو تول یک ابزار مهم در فتوشاپ است؛ زیرا بوسیله این ابزار می‌توانید قسمت‌های مختلفی از تصویر را انتخاب کنید و سپس آن‌ها را بُرش، دورگیری و یا ویرایش کنید. شما می‌توانید از Lasso Tool برای ایجاد انتخاب‌ یا سلکت‌های چندضلعی یا دلخواه استفاده کنید، که همین امر سبب می‌شود تا به راحتی قسمت‌های دلخواه خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید از لسو تول برای برش یک شخص یا یک شیء از تصویر استفاده کنید. در جعبه ابزار فتوشاپ Photoshop ToolBox، این ابزار با دو ابزار دیگر هم گروه است:

 • Polygonal Lasso Tool
 • Magnetic Lasso Tool 

برای انتخاب هریک از این ابزارها می‌توانید از دو روش مختلف و البته یکسان استفاده کنید:

 • انتخاب از طریق جعبه ابزار فتوشاپ
 • استفاده از کلید L روی کیبورد؛ در این روش چون به گونه‌ای در بین این سه ابزار یکسان است؛ ابزاری را فعال می‌کند که قبلاً در این گروه انتخاب شده باشد. برای درک بهتر شما عزیزان قصد داریم که با یک مثال این گزینه را توضیح بدهیم؛ اگر آخرین بار شما ابزار Polygonal Lasso را در این گروه یا دسته بندی انتخاب کرده باشید، با انتخاب کلید L، همین ابزار مجدد برای شما فعال می‌شود و اگر بخواهید با فشردن کلید L ابزار Lasso یا ابزار دیگری از این گروه انتخاب شود، باید یک بار آن را از این گروه انتخاب کنید. در دوره جامع فتوشاپ گروه کمپرس، بیش از 4 ساعت آموزش ویدیویی در ارتباط با ابزار سلکت در فتوشاپ ضبط و تدوین شده است.

پس بطور کلی lasso tool در فتوشاپ برای انتخاب آزاد یک سوژه مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ یعنی اگر می‌خواهید ناحیه‌ای از تصویری را که به دقت زیادی برای سلکت شدن نیاز ندارد را انتخاب کنید، این ابزار گزینه مناسبی خواهد بود.

Polygonal Lasso Tool در فتوشاپ

از ابزار Polygonal Lasso در فتوشاپ می‌توانید برای انتخاب قسمت‌های چندضلعی یک تصویر استفاده کنید. با این ابزار شما می‌توانید با انتخاب نقاط مختلف بر روی تصویر، یک چندضلعی دلخواه را انتخاب کنید. ابزار Polygonal Lasso برای انتخاب دقیق قسمت‌های تصویر، مانند چهره‌ یا اشیاء با حاشیه‌های منظم، بسیار مناسب است. هنگام کار با این ابزار برای اینکه بتوانید سرعت عمل خودتان را بالا ببرید از دو کلید ذیل استفاده کنید:

 • اگر در هنگام انتخاب لبه‌های یک تصویر یا شی، به‌ اشتباه جای بخش دیگری را به غلط با کلیک انتخاب کردید؛ کافیست کلید Backspace کیبورد را بفشارید تا یک قدم به عقب برگردید و نقطه اشتباه را اصلاح کنید.
 • برای اینکه یک انتخاب دقیق با زوایای 45 درجه، 90 درجه، 135 درجه و سایر مضرب‌های 45 داشته باشید؛ کافیست کلید Shift را از کیبور بفشارید تا انتخاب‌های دقیقی در زوایای ذکر شده داشته باشید.

Magnetic Lasso Tool در فتوشاپ

ابزار Magnetic Lasso در فتوشاپ، یکی از ابزارهای سلکت کردن فتوشاپ بصورت دقیق است، شاید الان این سوال در ذهنتان بوجود بیایید که منظور از انتخاب دقیق چیست؟ این ابزار امکان سلکت بصورت پیکسل به پیکسل و حتی زوم برروی سوژه را برای ما مهیا می‌کند و اگر بخواهید نتیجه دقیقی داشته باشید حتما از این ابزار استفاده کنید. هنگام انتخاب ابزار Magnetic Lasso در قسمت option Bar یکسری گزینه فعال می‌شود که مختص این ابزار است:

 • Width: تعیین میزان فاصله ناحیه انتخابی از لبه تصویر
 • Contrast: تعیین میزان کنتراست لبه‌ تصویر با بک‌گراند
 • Frequency: تعداد نقاط لنگر یا Anchor point که به‌طور خودکار توسط ابزار در طول مسیر گذاشته می‌شود
 • Tablet Pressure: انتخاب حالت فشار برای تبلت جهت تغییر عرض انتخاب

ابزار Marquee Tool در فتوشاپ

ابزارهای انتخاب Marquee tool در فتوشاپ، از پراستفاده‌ترین ابزارهای نرم افزار فتوشاپ به حساب می‌آیند زیرا می‌توانید سوژه‌های خود را بصورت شکل هندسی دایره و مستطیل انتخاب کنید. نکته جالب در این گروه ابزار انتخاب این است که شما می‌توانید چندین ابزار سلکت را باهم ترکیب کنید و شی مورد نظر خود را به شکل غیر هندسی انتخاب کنید. در این دسته بندی 4 ابزار قرار دارد:

 • Rectangular Marquee tool: برای انتخاب به صورت مستطیلی یا مربعی
 • Elliptical Marquee tool: برای انتخاب به صورت بیضی یا دایره‌ای
 • Single Raw Marquee tool: برای انتخاب یک ردیف افقی(یک پیکسل)
 • Single Column Marquee tool: برای انتخاب یک ستون عمودی(یک پیکسل)

ابزار Rectangular Marquee Tool در فتوشاپ

اگر در طرح خود یک تصویر یا سوژه‌ای دارید که بصورت مربع یا مستطیل است، می‌توانید از این ابزار استفاده کنید. بصورت پیش فرض؛ سلکت بوسیله ابزار Rectangular Marquee Tool بصورت مستطیل است و اگر بخواهید یک سلکت مربعی داشته باشید؛ کافیست کلید Shift را همزمان با دِرَگ کردن ماوس؛ بفشارید. پس بطور کلی؛ با این ابزار شما قادر به انتخاب قسمت مستطیلی یا مربعی از تصویر در فتوشاپ هستید. اگر علاقمند به یادگیری کامل ابزار سلکت در فتوشاپ را دارید، باید به شما بگوییم که در دوره فتوشاپ گروه کمپرس، بیش از 4 ساعت آموزش ویدیویی در ارتباط با این ابزار تهیه و تولید شده است.

ابزار Elliptical Marquee Tool در فتوشاپ

ابزار Elliptical Marquee Tool یا ابزار سلکشن دایره ای در فتوشاپ به شما اجازه می‌دهد، بخش‌هایی از تصویر را بصورت دایره یا بیضی انتخاب کنید. اگر بخواهید که یک سلکت دایره ای در فتوشاپ داشته باشید؛ میبایست در هنگام دِرَگ ماوس بطور همزمان کلید Shift را بفشارید.

زمانیکه هر یک از ابزارهای موجود در دسته بندی ابزار Marquee Tool در فتوشاپ انتخاب شود، در نوار option گزینه‌هایی فعال می‌شود:

 • Feather: این گزینه میزان نرمی لبه‌های ناحیه انتخابی را تعیین می‌کند.
 • Anti-alias: با انتخاب این گزینه، لبه‌های ناحیه انتخابی شما دیگر حالت پیکسلی نخواهند داشت.
 • Style: این گزینه ناحیه انتخابی را به صورت یک ابعاد و مقیاس خاص انتخاب می‌کند.
 • Select and Mask

لازم بذکر است هر یک از گزینه‌هایی که در قسمت Option Bar بعد از انتخاب ابزارهای سلکت؛ فعال می‌شود دارای توضیحات و تنظیمات خاص خود هستند که در دوره فتوشاپ بصورت کامل در حدود 4 ساعت به آنها پرداخته شده است.

سوالات متدوال:

ساده‌ترین راه برای حذف بک گراند در فتوشاپ؟

بنظر ما ساده‌ترین راه، استفاده از هوش مصنوعی برای حذف بک گراند است؛ زیرا بدون زحمت و بدون هیچ اطلاعاتی؛ برای شما پس زمینه را حذف می‌کند. استفاده از هوش مصنوعی زمانی صحیح است که شما علم دانش استفاده از فتوشاپ را داشته باشید.

کدام ابزار بر اساس تشابه رنگی اشیا را انتخاب میکند؟

بهترین ابزار برای انتخاب اشیا بر اساس تشابه رنگی در فتوشاپ، Magic Wand Tool و Quick selection است. با این ابزارها می‌توانید؛ براساس تشابه رنگ یا تونالیته اشیا؛ بخش‌هایی از تصویر را انتخاب کنید و اقدامات دلخواهی را مانند حذف یا ویرایش انجام دهید. بزودی در آموزش قسمت پنجم فتوشاپ مقدماتی به بررسی این ابزارها خواهیم پرداخت.

کار گزینه feather در نوار ابزار lasso چیست؟

وقتی از ابزار Lasso استفاده می‌کنید، شما می‌توانید با کشیدن یک خط آزاد، یک اشکال نامنظم را برای انتخاب مشخص کنید. با فعال کردن گزینه “Feather”، شما می‌توانید تنظیماتی را برای نرم شدن لبه‌های حاشیه انتخابی تعیین کنید.

بعد از کلیک روی دکمه دانلود زیر، در صفحه باز شده روی ویدیو کلیک راست کنید و Save Video as را کلیک کرده و ویدیو را دانلود نمایید.

آموزش سلکت و دوربری و حذف بکگراند در فتوشاپ با lasso tool
لینک کوتاه این صفحه: https://compressco.net/?p=36918

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • معصومه
  1403-02-23 23:26

  عالی هستین خوشحالم که با آموزشهای شما اشنا شدم

  پاسخ
  • پیمان صدوق
   1403-02-24 20:49

   سلامت باشید همراهیتون باعث افتخارمونه مرسی که توی کامنت‌ها این انرژی خوب رو بهمون منتقل می‌کنید کلی بهمون انرژی و انگیزه میده

   پاسخ
 • 🧡🧡🧡

  پاسخ
 • ممنون آقای صدوقی..اگر زمانش رو دارید آموزشای مقدماتی رو ادامه بدید.🙏

  پاسخ
 • سلام .خدا قوت مثل همیشه عالی

  پاسخ
  • فاطمه خانلو
   1402-10-03 11:19

   سلام مریم عزیز
   مرسی از کامنت پر از انرژیتون❤️

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آموزش‌های مرتبط

آموزش ابزار quick selection و object selection و Magic Wand در فتوشاپ [درس ۵]

آموزش ابزار Magic Wand و object selection و quick selection فتوشاپ [درس 5]

آموزش کار با اسمارت آبجکت (Smart object) فتوشاپ [درس 11]

آموزش کار با اسمارت آبجکت (Smart object) فتوشاپ [درس 11]

پنل هیستوگرام فتوشاپ چیست؟ روش خواندن و درک هیستوگرام تصویر

پنل هیستوگرام فتوشاپ چیست؟ روش خواندن و درک هیستوگرام تصویر [درس 12]

آموزش ابزار براش و پاک کن در فتوشاپ

آموزش کار با ابزار براش و پاک کن در فتوشاپ [درس ۶]

آموزش کار با پنل لایه ها در فتوشاپ + ویدیو [درس 3]

آموزش کار با پنل لایه ها در فتوشاپ + ویدیو [درس 3]

آموزش ابزار تایپ (Text) در فتوشاپ [درس8]

آموزش ابزار تایپ متن در فتوشاپ (Text) [درس8]