کالیگرافی چیست ؟

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی فتوشاپ
  3. کالیگرافی چیست ؟
turned_in_notدسته‌بندی: مقالات آموزشی فتوشاپ
کالیگرافی چیست ؟

کالیگرافی چیست؟ 

کالیگرافی یا خوشنویسی به معنای هنر زیبا نویسی می باشد، که از ادغام خطاطی و نقاشی به کمک خلاقیت شخص طراح خلق می شود. کالیگرافی هنر گسترده ای است که شامل انواع سبک و دسته بندی می باشد که ما در این مقاله به انواع کالیگرافی و سبک های آن می پردازیم .

انواع کالیگرافی :

همانطور که اشاره کردیم کالیگرافی هنر بسیار گسترده ای است، اما دو دسته از سایر دسته ها مهم تر می باشد که از گذشته تا الان مورد استفاده قرار می گیرد، که نام این دو دسته کالیگرافی کلاسیک و مدرن می باشد.

کالیگرافی کلاسیک به کالیگرافی گفته می شود که در آن طراح به صورت دستی به روی کاغذ با استفاده از قلم و جوهر آن را خلق می کند. همچنین این نوع کالیگرافی به روی قوانین و اصول خاصی حرکت می کند و بسیار دقیق می باشد. نام دیگر کالیگرافی کلاسیک را سنتی نیز می نامند.

کالیگرافی چیست ؟

اما در کالیگرافی مدرن همه چیز برعکس می باشد طراحان با استفاده از نرم افزار های گرافیکی به صورت دیجیتال طرح خود را اجرا می کنند و از قانون و قواعد خاصی پیروی نمیکنند و در این نوع خوانایی و وضوح بسیار مورد اهمیت نمی باشد و بیشتر زیبای اثر پر اهمیت است.

سبک های کالیگرافی :

در این قسمت قرار است که سه سبک کالیگرافی با نام های کالیگرافی غربی، شرقی و اسلامی را مورد بررسی قرار دهیم.

کالیگرافی غربی :

سبک این نوع طراحی به وسیله قلم شیپ می باشد. از مورد استفاده ترین خط ها در این سبک رومی، ایتالیک، انگلیسی و کارولینگن است.

کالیگرافی شرقی :

این سبک خوشنویسی کاملا به صورت دستی می باشد و از چهار عنصر قلم، جوهر، کاغذ و جوهردان در آن استفاده می شود. نوع و اندازه این چهار عنصر، خطوط مختلف سبک شرقی را به وجود می آورد.

کالیگرافی اسلامی :

متفاوت‌ترین سبک کالیگرافی اسلامی یا عربی است. این سبک از کالیگرافی که با هنر اسلامی منطبق است، نوعی حالت معنوی در کلمات ایجاد می‌کند. از معروف‌ترین خطوط این سبک می‌توان به خط کوفی و خط نسخ اشاره کرد و در نگارش قرآن کریم نیز به کار رفته است .

کالیگرافی چیست ؟

 

کاربرد کالیگرافی :

جالب بدانید که کالیگرافی در دنیای امروزی بسیار کاربردی می باشد و حتی شما می توانید از کالیگرافی به درآمد نیز برسید.

همه ما می دانیم که لوگو هر کمپانی نشانه شناخت آن کمپانی است. یکی از کاربردهای کالیگرافی استفاده کردن از آن در طراحی لوگو شرکت ها و… است زیرا از آنجایی که در آن اصول زیبایی شناسی نوشتار به کار گرفته می شود به صورت خیلی ناخودآگاه باعث جذب مخاطب می شود. یکی دیگر از راه های کسب درپامد این است که شما با برگزاری کلاس های آموزشی در انواع سبک های کالیگرافی، گرفتن سفارش، ساخت آموزش های مربوطه و… می توانید از این هنر به درآمد نیز برسید.

شما هم علاقه دارید که از کالیگرافی به درآمد برسید اما هیچ تجربه و مهارتی ندارید؟ ما با ساخت پک کالیگرافی این فرصت را به شما عزیزان می دهیم با مبلغی مناسب به راحتی این هنر را به صورت مدرن یاد بگیرید تا بتوانید به کمک این کالیگرافی به درآمد برسید. علاوه بر پک کالیگرافی در سایت پک تایپوگرافی نیز موجود است تا شما با سبک کالیگرافی بیشتر آشنا شوید. فقط کافی به لینک هایی که در ادامه این متن گذاشته شده برید و بیشتر با پک کالیگرافی آشنا شوید و از آن استفاده نمایید.

آموزش تایپوگرافی و کالیگرافی در فتوشاپ و ایلوستریتور

آموزش تایپوگرافی حرفه ای ترکیب فونت نستعلیق با صورت انسان در فتوشاپ

تفاوت کالیگرافی و تایپوگرافی :

و در آخر بیشتر وقت ها افراد تایپوگرافی و کالیگرافی را باهم اشتباه میگیرند و متوجه تفاوت، این دو نمی شوند. یکی از مهم ترین تفاوت ها در تایپوگرافی که دلیل اصلی می باشد ایجاد زیبایی بصری به همراه خوانایی است اما در کالیگرافی بیشتر هدف نشان دادن زیبایی می باشد و ممکن است در انتهای کار خوانایی از بین برود، همچنین در تایپوگرافی از تعداد کمی حروف و کلمات استفاده می شود اما در کالیگرافی این امر برعکس می باشد و هیچ محدودیتی در استفاده از کلمات و حروف وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آموزش‌های مرتبط

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود رایگان دوره اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید