اصول تایپوگرافی و تایپ در طراحی

 1. خانه
 2. آموزش فتوشاپ
 3. آموزش تایپوگرافی
 4. اصول تایپوگرافی و تایپ در طراحی
turned_in_notدسته‌بندی: آموزش تایپوگرافی, مقالات آموزشی فتوشاپ
اصول تایپوگرافی و تایپ در طراحی

اصول تایپوگرافی و تایپوگرافی، اصطلاحی است که این روزها در بسیاری از فعالیت‌هایی که به گونه‌ای در ارتبا با طراحی و گرافیک است بسیار به گوش می‌رسد. پس در اصل تایپوگرافی، یک هنر پردازش متن؛ برای رسانه‌های چاپی است. هنر نوشتن کلمه یا جملات بسیار کوتاه با شکل و سبکی ویژه که  هویت چیزی را به تصویر می‌کشد. ما در این مقاله قصد داریم تا در ارتباط با تایپوگرافی در فتوشاپ صحبت کنیم، اینکه چه فونتی با چه سایزی باید استفاده شود.

فهرست مطالب

عناصر مهم اصول تایپوگرافی که همه باید بدانند:

تایپ کردن در طراحی ممکن است برای بسیاری ترسناک باشد؛ زیرا با عباراتی مانند خط پایه، هسته، صعود و بسیاری موارد دیگر باید سروکار داشته باشید. خبر خوب این است که هشت عنصر اصلی و جهانی در طراحی تایپوگرافی وجود دارد؛ که در ادامه به صورت کامل به هر کدام خواهیم پرداخت. لازم بذکر است حتی یک درک اولیه از هر یک از این 8 مورد می‌تواند؛ هر پروژه طراحی را متحول کند. هر طرحی باید دارای تایپوگرافی باشد (مگر اینکه فقط یک تصویر باشد) و این بدان معناست که طراحان برای ایجاد طرح‌های عالی باید اصول تایپوگرافی را بیاموزند؛ زیرا تسلط کافی به موضوع تایپوگرافی می‌تواند به شما کمک کند تا با مشتریان؛ حرفه‌ای برخورد کنید.

اصول تایپوگرافی و تایپ در طراحی

اصول تایپوگرافی، فقط فلسفه‌های زیبایی شناسی دلبخواهانه‌ای نیستند؛ که برخی از دانشجویان طراحی پرمدعا ساخته‌اند، بلکه تکنیک‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند؛ ایده‌های خود را به بینندگان ارائه دهید و از هر کلمه بیشترین بهره را ببرید. اصولی که به هر یک از این عناصر می‌پردازد، حول یک ایده اصلی می‌چرخد: ارتباط خوب.

طراحان گرافیک، جنبه‌های مختلف تایپوگرافی را قبل از اجرای آن برای ایجاد طرح در نظر می‌گیرند. طراحی لوگوی ساده با نام، شعار یا پیام شرکت، نتیجه استفاده استراتژیک از یک تایپ فیس است. از آنجایی که صدها تایپ فیس قدیمی و جدید در دسترس هستند، طراحان تنها یکی را انتخاب می‌کنند؛ که بتواند پیام برند را ارائه دهد. این نوع حروف از طریق نرم افزار مولد تایپوگرافی نیز در اختیار طراحان قرار می گیرد.

پس از انتخاب یک تایپ فیس، طراح از اصول تایپوگرافی پیروی می‌کند؛ تا آن تایپ فیس را در یک طرح بگنجاند. با این حال، یک طراح خلاق به اصلاح این قوانین فکر می‌کند که به این ترتیب طراح می‌تواند یک اثر منحصر به فرد خلق کند.

تایپوگرافی چیست؟

یک طراح گرافیک از تایپوگرافی و اصول آن برای چیدمان متن به شیوه‌ای جذاب استفاده می‌کند. بنابراین؛ تایپوگرافی در مورد تکنیک‌های استفاده هنرمندانه از حروف و فونت‌ها است. هر طراح باید مهارت‌های استفاده از این تکنیک‌ها را به دلیل استفاده بیش از حد از حروف چاپی بیاموزد. طراح باید چیدمان، شبکه‌بندی، رنگ‌ها و سایر جنبه‌هایی را که بخشی از هنر تایپوگرافی هستند در نظر بگیرد.

اصول تایپوگرافی و تایپ در طراحی

 تایپوگرافی خوب برای هر موقعیتی که می‌خواهید؛ ایده‌ای را از طریق متن به شخص دیگری منتقل کنید; مانند وب سایت، پست وبلاگ، آگهی مجله، رابط کاربری، بیلبورد یا خبرنامه، ضروری است. خب شاید این سوال در ذهن شما بوجود بیاید که چرا دانستن اصول تایپوگرافی در طراحی حائزاهمیت است، خب در ادامه به شما می‌گوییم:

چرا تایپوگرافی در طراحی گرافیک مهم است؟

قبل از پرداختن به بحث اصلی، بیایید با یک تجدید نظر در مورد اینکه تایپوگرافی چیست؟ و برای چه استفاده می‌شود شروع کنیم. تایپوگرافی آرایش استراتژیک تایپ، به منظور خوانایی و جذابیت بصری زبان نوشتاری است. هنر تایپوگرافی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که؛ هر گرافیست و طراح وب به آن نیاز دارد.

تایپوگرافی دو هدف اصلی در طراحی گرافیک دارد:

 1. ترویج خوانایی
 2. کمک به ارتباط پیام

یکی دیگر از عملکردهای تایپوگرافی حول محور زیبایی شناسی می‌چرخد. ما به سمت طرح‌های جذاب بصری کشیده می‌شویم؛ که برای چشم‌ها گیرا و درک آن آسان هستند و در مقابل، اگر طرحی شلوغ، گیج‌کننده باشد و باعث شود که به چشمانمان فشار بیاوریم، به سمت دیگری می‌رویم و از دیدن آن طرح صرف نظر می‌کنیم. بنابراین، این به نفع ما و مشتریانمان است که یاد بگیرند چگونه از تایپوگرافی به طور موثر در طراحی گرافیک استفاده کنند.

تایپ فیس یا  Type Face

بهتر است از حداکثر سه فونت در یک پروژه طراحی خاص استفاده کنید، و دو فونت اغلب حتی بهتر است زیرا این طراحی شما را با نظم و ساده نگه می‌دارد. از فونت‌های تزئینی به صورت حداقلی استفاده کنید و تقریباً هرگز برای متن اصلی استفاده نکنید؛ زیرا اغلب خوانایی پایینی دارند و در بیشتر مواقع درست به نظر نمی‌رسند. برای اینکه محتوا خوانا و از نظر بصری جذاب باشد، فونت‌های متفاوتی از یک نوع فونت برای سرفصل‌ها، عنوان‌های فرعی و بقیه قسمت‌های متن انتخاب کنید.

سلسله مراتب یا Hierarchy

سلسله مراتب در طراحی گرافیک در مورد هدایت چشم خواننده یا کاربر به جزئیات مهم در صفحه وب سایت یا هر طرح دیگری است. یک طراحی تایپوگرافی خوب سلسله مراتبی را ایجاد می‌کند؛ تا پیمایش در یک صفحه وب، تبلیغات، طراحی بسته‌بندی و سایر طرح‌ها را بسیار آسان‌تر کند. این شامل سازماندهی همه عناصر طراحی به خوبی است تا مشتریان مجبور نباشند زمان و انرژی خود را برای رمزگشایی یک پیام پشت طرح هَدر دهند.

یکی از نقش‌های اصلی سلسله مراتب؛ کمک به سازمان‌دهی ایده‌های شما است، به طوری که بینندگان همیشه بتوانند تشخیص دهند؛ که کدام دسته از اطلاعات را اول بخوانند. یک مثال معمولی می‌تواند یک وب سایت باشد؛ که در آن عنوان سایت در بالای صفحه در یک هدر بزرگ است، در حالی که صفحات ناوبری اصلی در وب سایت در زیر عنوان با فونت کوچکتر فهرست شده‌اند. این یک نشانه بصری است؛ که به خوانندگان کمک می‌کند تا بافت متن را بدون حتی نیاز به فکر کردن آگاهانه در مورد آن شناسایی کنند.

اصول تایپوگرافی در طراحی گرافیک

سلسله مراتب همچنین به «قابل اسکن کردن» متن شما کمک می‌کند. نویسندگان و طراحان اکنون بیش از هر زمان دیگری باید به دنبال مختصر نویسی باشند؛ زیرا یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار استفاده از سلسله مراتب برای اسکن کردن متن است.

خوب فکر کنم اینجا برای درک بهتر باید از یک مثالی آسان استفاده کنیم: خب تصور کنید که شما یک شیرینی فروشی دارید و برای کسب و کار خود سفاررش طراحی بروشور داده‌اید و بعد چاپ بروشور، شخصی که به شیرینی‌های کوچیک علاقه دارد بروشور شما را مشاهده می‌کند تا بتواند شیرینی مورد علاقه‌اش را پیدا کند، پس شما باید به نحوی اطلاعات خود را چیدمان کرده باشید تا راهی سریع برای یافتن این اطلاعات در اختیار او قرار دهید؛ به‌جای اینکه بیننده را وادار کنید تا همه بلوک‌های متنی شما را بخواند؛ پس بهترین کار این است که انواع محصولات پخته شده را با سرصفحه‌های پررنگ سازماندهی کنید تا به بیننده اجازه دهید قبل از اینکه مجبور به خواندن کل بروشور شود به سرعت قسمت اطلاعات مربوطه را پیدا کند.

تضاد یا  Contrast

اصول تایپوگرافی در طراحی گرافیک

کنتراست، متن را  به طرزی جالب جلوه می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا بر روی ایده‌هایی که می‌خواهید تأکید کنید. اندازه، فونت، وزن، رنگ و سبک متفاوت می‌تواند به طرح‌های شما تأثیر زیادی ببخشد؛ پس در نتیجه کنتراست همانند سلسله مراتب، به انتقال ایده‌ها یا پیامی که می‌خواهید بر آن تاکید کنید به خوانندگان کمک می‌کند. صرف زمان برای کنتراست، متن شما را جالب و معنادار می‌کند. بیشتر طراحان با بازی کردن با حروف، رنگ‌ها، سبک‌ها و اندازه‌های مختلف، کنتراست ایجاد می‌کنند.

تضاد بین فونت‌ها در طرح، به برجسته شدن و همچنین به جلب توجه اطلاعات مهم منجر می‌شود. علاوه بر این، فونت‌های متضاد در کنار هم ظاهر خوبی دارند. شما می‌توانید از طریق تفاوت در اندازه، سبک و وزن یا با جفت کردن فونت‌ها به کنتراست دست پیدا کنید. هنگامی که به جزئیات دقت داشته باشید، به راحتی می‌توانید با مقایسه حروف، حروف مناسب را در هر طبقه‌بندی انتخاب کنید.

زمانی که می‌خواهید در طراحی پوستر، مجله و سایر طرح‌های خود از متن‌های طولانی استفاده کنید، باید روی خوانایی تمرکز کنید. بنابراین، می‌توانید از دو تا فونت مختلف که دارای فونت فیس تقریبا یکسانی هستند استفاده کنید. این تضاد به ویژه با طرح‌های دیجیتال مانند پست‌های رسانه‌های اجتماعی یا حتی تبلیغات دیجیتال و خبرنامه‌های ایمیل کار می‌کند. یکی از رایج‌ترین مکان‌هایی که این ترکیب از فونت‌ها می‌توان استفاده کرد؛ طراحی لوگو است.

ثبات یا Consistency

ثبات یک اصل کلیدی برای تمام تایپوگرافی است. فونت‌های ثابت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند؛ زیرا استفاده بیش از حد فونت‌های مختلف می‌تواند به ظاهری گیج‌کننده و نامرتب منجر شود، بنابراین همیشه از یک سبک فونت برای اطلاعات یکسان استفاده کنید.

هم ترازی یا Alignment

تراز به “خطی” اشاره دارد که متن به سمت آن جهت می‌گیرد. این می‌تواند برای کل متن، کلمات جداگانه یا حتی تصاویر اعمال شود. در مطلب اصول طراحی در گرافیک نیز به هم تراز بودن موارد موجود در طرح اشاره و تاکیده کردم زیرا، هم ترازی هر عنصر طراحی شما به گونه ای با یکی از عناصر دیگر تراز شود تا اندازه ها و فواصل مساوی بین اشیا ایجاد شود. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید که لوگو از نظر اندازه با سرصفحه هماهنگ باشد و یا ممکن است بخواهید متن شما با حاشیه‌هایی؛ که هدر در آن قرار می‎گیرد_تراز شود. ابزار خط‌کش؛ بهترین راه برای حصول اطمینان از تراز بودن تصاویر، اشکال، خطوط و متن است.

✅آموزش صفحه آرایی در فتوشاپ | اصول صفحه آرایی در فتوشاپ

برای دسترسی به ابزار خط کش، View > Show Rulers را در منوی بالا انتخاب کنید و برای تغییر واحد اندازه‌گیری نمایش داده شده روی خط کش کلیک راست کنید و واحد اندازه گیری مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بسیاری از طراحان آماتور این اشتباه را مرتکب می‌شوند؛ که بیش از حد از هم ترازی مرکز استفاده می‌کنند. تراز به سمت راست معمولا بهترین انتخاب است و تراز سمت چپ نیز می‌تواند جالب باشد.

فضای سفید یا White space

فضای منفی یا سفید به فضایی اطلاق می‌شود؛ که هیچ عنصری در آن وجود ندارد. فضای سفید یک ویژگی عالی است که می‌تواند به شما کمک کند بهترین‌ها را از طراحی خود بیرون بیاورید. این به تایپوگرافی شما اجازه تنفس می‌دهد و تمام اجزای طراحی را در پروژه طراحی شما تثبیت می‌کند. اگر می‌خواهید پیام خاصی در طراحی شما برجسته باشد، فضای سفید بسیار موثر است. این به این دلیل است؛ که توجه خواننده مستقیماً فقط روی تایپوگرافی متمرکز می‌شود.

Negative-Space در فتوشاپ

فضای سفید به فضای خالی اطراف اشیاء یا متن اشاره دارد؛ که این یک تجربه بصری خوشایند و حتی می‌تواند توجه را به متن جلب کند. ما اغلب فکر می‌کنیم رنگ‌های پر زرق و برق و فونت‌های پررنگ تنها راه ایجاد جلب توجه به متن هستند، اما فضای سفید به طرز شگفت انگیزی می‌تواند بهترین راه برای جذب بیننده باشد، زیرا نشان می‌دهد هر چیزی که در میدان بزرگ فضای سفید قرار گرفته باشد قطعا یک متنی مهم است.

رنگ یا color

رنگ واقعا می‌تواند به ایجاد حس و حال  خوب در طراحی شما کمک کند و اگر بتوانید از ترکیب رنگ مناسب در طراحی گرافیک استفاده کنید؛ به برجسته شدن متن شما کمک قابل توجهی می‌کند؛ پس برای این که بتوانید ترکیب رنگی مناسبی را خلق کنید؛ می‌بایست تئوری رنگ در طراحی گرافیک را به خوبی درک کنید. رنگ یکی از مهمترین جنبه‌های فونت است و معمولاً حال و هوای تایپوگرافی شما را تعیین می‌کند. این بدان معنی است که شما باید به اندازه کافی در مورد رنگ‌هایی پروژه خود تحقیق انجام دهید. بسیاری از مشتریان ترجیح می‌دهند ترکیب رنگی متناسب با محصولات یا خدمات شرکتشان داشته باشند.

✅ترکیب رنگ های مناسب برای طراحی در فتوشاپ

 سه جزء اصلی رنگ وجود دارد:

 1. رنگ و سایه رنگ
 2. اشباع(Saturation)
 3. روشنی یا تیرگی رنگ

به یاد داشته باشید که رنگ، اشباع و روشنی یا تیرگی رنگ را طوری استفاده کنید؛ که خواندن متن شما آسان شود. یک راه خوب برای تشخیص اینکه آیا رنگ‌های شما کنتراست کافی دارند یا خیر این است‌؛ که طرح خود را در مقیاس خاکستری مشاهده کنید و اگر خوب به نظر نمی‌رسد ممکن است نیاز به تغییر مقادیر داشته باشید. برای اینکه بتوانید میزان روشنی و تیرگی یک رنگ را در فتوشاپ به دست بیاورید باید با نحوه خواندن و درک پنل هیستوگرام در فتوشاپ آشنا باشید.

هنگام ساخت هر طرحی، پرسیدن این سه سوال به شما کمک می کند تا دستورالعمل ها و اصول فوق را به یاد آورید:

 •     آیا متن من قابل خواندن است؟
 •     آیا استایل من سازگار است؟
 •     آیا استایل من از کنتراست استفاده می کند؟

7 قانون موثر برای گنجاندن تایپوگرافی در طرح گرافیک:

 1. اصول تایپوگرافی را درک کنید

تایپوگرافی آنقدرها هم که به نظر می‌رسد آسان نیست. مانند هر شکل دیگری از طراحی، تایپوگرافی استانداردهای کلی دارد؛ که باید رعایت شوند. این شامل جزئیات پیچیده‌ای است که طراحان برای ارائه بهترین طرح‌ها باید به آنها توجه کنند.

 1. نحوه استفاده از هر فونت را بدانید

انتخاب تایپ فیس، به ندرت یک فرآیند تصادفی است. باید دقیقاً بدانید که می‌خواهید فونت شما چه چیزی را به مخاطب منتقل کند؛ بنابراین دانستن اینکه آنها چه کسانی هستند؛ بخشی از فرآیند برنامه‌ریزی است.

 1. به تعداد فونت محدودی پایبند باشید

اشتباه رایجی که طراحان مرتکب می‌شوند، ترکیب تعداد زیادی فونت در یک طرح است و این امر به ویژه در مورد طراحان تازه کار رایج است. شما باید به دو یا سه فونت و سبک برای هر پروژه خود اکتفا کنید، یعنی یک تایپ برای عنوان، یکی برای زیرنویس و یکی برای محتوا.

 1. فونت‌های ثانویه را هوشمندانه انتخاب کنید

برای اطمینان از خوانایی محتوای خود، مهم است که فونت‌های خود را هوشمندانه جفت کنید. از دو فونت مختلف استفاده کنید تا خوانندگان بتوانند تمایز واضحی بین دو خط ایجاد کنند؛ یعنی داشتن فونت‌های مختلف برای هدر و زیر هدر. همچنین باید مطمئن شوید که فونت‌ها خیلی متناقض یا خیلی شبیه به هم نباشند، در حالی که این ممکن است یک چالش باشد، اما انجام درست به این معنی است که تایپوگرافی عالی برای پروژه خود خواهید داشت.

 1. سایز فونت مهم است

هدف اصلی شما به عنوان یک طراح این است؛ که مطمئن شوید کار شما مورد توجه دیگران قرار گیرد. سایز فونت، فاکتور مهمی برای این امر است؛ زیرا طراحی خوب بر مهمترین جنبه‌ها تاکید دارد.

اصول تایپوگرافی در طراحی گرافیک

به عنوان مثال، می‌توانید یک بروشور تبلیغاتی 10 کلمه‌ای را با فونت بزرگ تایپ کنید؛ اما مشتریان، تمایلی به بررسی تمام عبارات موجود در بروشور شما را ندارند. برای جلب توجه آنها، بهتر است قیمت پیشنهادی را با فونت بزرگتر از بقیه تایپ کنید تا توجه آنها را جلب کنید.

 1. از طراحی‌های دیگران الهام بگیرید

تایپوگرافی یک هنر دائما در حال تکامل است و شاید هر ماه، تایپ‌فیس‌های جدیدی منتشر شود. برای اینکه بتوانید به روز بمانید؛ مهم است که طرح‌هایی را پیدا کنید؛ که الهام بخش باشد. شما همچنین با روش‌های خوب و بد استفاده از تایپوگرافی در پروژه‌های خود آشنا خواهید شد. به قول معروف، بهتر است از اشتباهات دیگران درس بگیرید.

 1. استفاده از دستور زبان مناسب

تا اینجا ما فقط در مورد قوانین طراحی صحبت کرده‌ایم، اما یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تایپوگرافی این است؛ که متن واقعاً چه می‌گوید. ممکن است از بهترین تایپوگرافی برای کار خود استفاده کنید، اما اشتباهات در دستور زبان و املاء شما تأثیر منفی طولانی مدتی بر جای می‌گذارد. قوانین دستورزبان در طراحی گرافیک نیز وجود دارد که می‌تواند به شما در ایجاد طرح‌های حرفه‌ای کمک کند. در حالی که این ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اکثر طراحان با تجربه تمایل دارند از دستور زبان یا گرامر مناسب استفاده کنند زیرا حرفه‌ای بودن کار شما را افزایش می‌دهد.

استفاده خلاقانه از اصول تایپوگرافی :

 1. هنر را بشناسید

ابتدا بدانید که استفاده خلاقانه از تایپوگرافی یک هنر است. تایپوگرافی را صرفاً استفاده تصادفی از حروف در طراحی نگیرید. برعکس بلکه این موضوع بسیار پیچیده‌ای است که طراحان حرفه‌ای با دقت به آن می‌پردازند. شما باید با آناتومی یک تایپ فیس آشنا باشید تا بتوانید در حین ایجاد طرح‌ها آن را به صورت عملی پیاده‌سازی کنید.

 1. به کرنینگ توجه کنید

بسیاری از طراحان صرفاً به اصول هسته اهمیت نمی‌دهند. عدم توجه به کرنینگ منجر به بسیاری از اشتباهات اساسی در طراحی می شود که مانع خلاقیت می‌شود. Kerning همه چیز در مورد حفظ فضای مناسب بین دو حرف از یک فونت است.

این نکات را برای استفاده خلاقانه از Kerning در نظر بگیرید:

 •     به ترکیب حروف خاص توجه کنید.
 •     حروف تایپ را وارونه کنید تا روی شکل کاراکترها و فضای سفید تمرکز کنید.
 •     ایجاد ریتم و هماهنگی خوب در فاصله بین حروف.
 •     فاصله بین کلمات را نیز در نظر بگیرید.
 1. از کشش تایپ فیس اجتناب کنید

بسیاری از طراحان این اشتباه را مرتکب می‌شوند؛ که یک تایپ فیس را طوری کش می‌دهند که به در فضای مورد نظر جا بگیرد. گاهی اوقات، آنها این کار را انجام می‌دهند تا آن را متفاوت جلوه دهند اما از انجام آن اجتناب کنید.

برای استفاده خلاقانه از ایده‌های طراحی تایپوگرافی این نکات را در نظر بگیرید:

 •     اگر به این سبک‌ها نیاز دارید، به دنبال نسخه‌های نازک‌تر یا ضخیم‌تر فونت‌ بگردید.
 •     اگر چنین نسخه ای وجود ندارد، فونت دیگری را پیدا کنید تا ببینید آیا با نیازهای شما مطابقت دارد یا خیر.
 •     به جای استفاده از نسخه‌های نادرست در نرم افزار، نسخه‌های برجسته و مورب اصلی یک حروف را انتخاب کنید.
 1. انتقال پیام با استفاده از اندازه فونت

اندازه فونت‌ها نیز می تواند؛ راهی برای انتقال فوری پیام باشد. فقط با افزایش بسیار زیاد اندازه فونت، می‌توانید یک قسمت از اطلاعات مهم را برجسته کنید، این تکنیک به ویژه هنگام طراحی یک آگهی تبلیغاتی کاربرد دارد. کلمات کلیدی مانند بُرد، جایزه، مسابقه ، جایزه نقدی، می‌تواند پیام‌هایی را به مشتریان بالقوه شما منتقل کند. بنابراین، با افزایش اندازه این کلمات و پررنگ جلوه دادن آنها به جلب توجه مشتریان بپردازید.

اصول تایپوگرافی در طراحی گرافیک

تیتر باید به گونه‌ای طراحی شود؛ که از نظر بصری خواننده را برای مرور متن هیجان زده کند. بسته به نوع کسب و کارتان؛ باید کلمات کلیدی داشته باشید که برای مشتریانتان جذاب باشد؛ پس به این فکر کنید که این کلمات را در طراحی وب سایت خود با افزایش اندازه فونت برجسته کنید.

 1. پیام خود را منتقل کنید

یکی دیگر از اصول استفاده از تایپوگرافی در نظر گرفتن یک پیام است. برای طراحی‌های تجاری، این پیام برند است که در استفاده از حروف و فونت‌ها اهمیت زیادی دارد. گاهی اوقات، یک طراح گرافیک با انتخاب فونت مناسب مشکل دارد و در این صورت، پیام مورد نظر خود را در نظر بگیرید و فونت‌ها را بر اساس آن انتخاب کنید.

اینها نکات مهمی است که طراح گرافیک در زمانی که نیاز به استفاده خلاقانه از اصول تایپوگرافی دارد، مورد توجه قرار می گیرد. اگر برند شما به طراحی مبتنی بر تایپوگرافی مانند لوگو، کارت ویزیت، بروشور، وب سایت و غیره نیاز دارد، می توانید کار را به گروه کمپرس برون سپاری کنید.

اندازه استاندارد فونت در طراحی گرافیک چقدر است؟

اندازه فونت در طراحی کارت ویزیت

یکی از رایج ترین مشکلات افراد تازه کار در هنگام طراحی ، انتخاب فونت سایز مناسب برای طرح می باشد ، شاید در حال طراحی بروشور باشید و می‌خواهید بدانید که اندازه فونت مناسب برای بروشور چقدر است؟ و یا شاید بخواهید بدانید که اندازه فونت در طراحی بنر، تراکت، بروشور و کاتالوگ چقدر است، در ادامه به شما خواهیم گفت که سایز مناسب فونت در طراحی باید روی چه اعدادی تنظیم شود.

ابتدا باید مشخص کنید که مخاطبان طرح شما چه اشخاصی هستند و توجه به این نکته ، امری ضروری است زیرا اگر مخاطبان شما کودکان یا افراد مسن باشند، اندازه قلم کوچک توصیه نمی‌شود، پس در مرحله اول طراحی خود فقط به این فکر کنید که چه کسی ممکن است متن را بخواند و خواندن چه چیزی را ترجیح می دهد.

اصول تایپوگرافی در طراحی گرافیک

نکته بعدی که باید به آن توجه کرد فاصله بین حروف است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. اغلب اوقات، مقدار فاصله حروف پیش‌فرض استفاده می‌شود و کمتر طراحی فاصله بین حروف را تغییر می‌دهد که باز هم با توجه به مخاطب خود باید میزان فاصله بین حروف را تغییر دهید. قاعده کلی برای فاصله گذاری حروف این است که هر چه متن بزرگتر باشد، مقدار فاصله حروف کمتر است. به عنوان مثال، اگر روی متن بدن خود فاصله حروف منفی داشته باشید، خواندن آن بسیار دشوار است، در حالی که تأثیر آن بر روی عنوان یا لوگوی با اندازه فونت بسیار بزرگتر کاهش می یابد.

اصول تایپوگرافی در طراحی گرافیک

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید میزان ارتفاع خط است که علیرغم اهمیت آن اغلب توسط طراحان نادیده گرفته می‌شود؛ متن بدنه با فاصله مناسب امکان اسکن بدون زحمت بلوک‌های بزرگ متن را فراهم می‌کند. در حالی که کم بودن ارتفاع خط می‌تواند باعث کاهش خوانایی شود زیرا چشم‌ها را در مورد شروع خط بعدی گیج می‌شوند. همچنین اسکن متن شما را سخت‌تر می‌کند و به تلاش بیشتری از خواننده نیاز دارد. با توجه به تصویر فوق می توان میزان اهمیت ارتفاع خط مناسب را متوجه شوید.

اصول تایپوگرافی در طراحی گرافیک

در چندین قسمت از این مطلب به ترازبندی اشاره کردیم؛ زیرا یکی از مهمترین بخش‌ها در اصول تایپوگرافی محسوب می‌شود و باز هم باید بگوییم که، تراز کردن متن به درستی می‌تواند محتوا را در ذهن خوانندگان سازماندهی کند و تلاش لازم برای درک صفحه‌آرایی صفحه را کاهش دهد. متون خود را با سایر عناصر موجود در صفحه تراز کنید تا حسی ساختاریافته و سازمان یافته ایجاد کنید. اگر متن شما در جایی از صفحه بدون هیچ ارتباطی با سایر عناصر موجود در صفحه قرار گرفته باشد، طرح شما به کلی درهم و نامرتب به نظر می رسد و کیفیت زیبایی شناختی را کاهش می‌دهد.

اصول تایپوگرافی در طراحی گرافیک
گریدها روشی عالی برای حفظ هم ترازی در طراحی شما و اطمینان از اینکه همه چیز در صفحه در ارتباط با سایر عناصر موجود در صفحه قرار گرفته است. از نظر طراحی وب، سیستم 960 Grid در حال حاضر محبوب‌ترین گزینه برای کار با آن است. اگر همه چیز در فاصله چند پیکسلی از یکدیگر قرار گیرد، همه چیز درهم و برهم به نظر می‌رسد.

در تایپوگرافی کارت ویزیت، (pt) واحد اندازه گیری استاندارد هنگام اندازه‌گیری حروف در طرح است. فیلدهای متنی برجسته کارت ویزیت، مانند نام شرکت یا نام کامل شما، بسته به مقدار فضای موجود، باید بین 10pt-16pt باشد. اندازه متن ثانویه شما (مانند عنوان شغل، آدرس ایمیل، شماره تلفن یا آدرس اینستاگرام) باید همچنان قابل مشاهده و خوانا باشد، اما باید به طور قابل توجهی کوچکتر از متن اصلی به نظر برسد. حداقل اندازه فونت کارت ویزیت که باید در قالب‌های ما استفاده کنید 8pt است، اما اگر فضا زیادی دارید، فونت را کمی بزرگتر از 8 انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که برخی از فونت‌ها می‌توانند کوچکتر از سایر قلم ها ظاهر شوند.

میزان فاصله متن از حاشیه کنار طرح:

حاشیه ها فضاهایی هستند که ما بین عناصر مهم طراحی خود و خط برش باقی می‌گذاریم. ما باید از وجود فاصله مناسب مابین عناصر اطمینان حاصل کنیم زیرا برش بعد از چاپ یک علم دقیق نیست و این می‌تواند باعث ایجاد برخی خطاها در محصول نهایی ما شود. ما باید حداقل 3 تا 5 میلی متر فاصله (یا حدود 10-15 پیکسل) بین عناصر مهم طرح‌هایمان و خط برش بگذاریم. جدای از چاپ، حاشیه‌ها برای طراحی تمیز ضروری هستند و داشتن محتوا (مانند متن) خیلی نزدیک به لبه طرح شما می‌تواند غیرحرفه ای به نظر برسد.

علامت‌های برش اساساً راهنمایی‌هایی هستند؛ که به چاپگر ارائه می‌دهید تا مشخص کنیم ، طرح ما را از کجا برش دهد. شما باید هر دو علامت عمودی و افقی چاپ را قرار دهید تا مطمئن شوید که فرآیند برش به درستی انجام می‌شود. به طور خلاصه فرض کنید یک کارت ویزیت در حال چاپ دارید؛ که اغلب اینها بر روی صفحات بزرگ چاپ و پس از چاپ برش می‌شوند و اجتناب از اینکه محتوای شما پایینتر از علامت‌های برش باشد، باعث برش منطقه طراحی شما می‌شود.

نحوه ترکیب فونت ها با یکدیگر:

اصول تایپوگرافی در طراحی گرافیک

ترکیب فونت‌ها در چیدمان وب سایت ها و لوگوها بسیار مهم هستند؛ زیرا اولین قدمی هستند که به طراحی شما جان می‌بخشند. اگر طرح‌های کارت ویزیت‌های طراحی شده توسط سایر گرافیست کاران را مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که طراحان تمایل دارند از دو یا سه فونت مختلف در طراحی‌های خود استفاده کنند. اما باید بدانید ترکیب فونت‌ها با یکدگیر بسیار پروسه سخت و دشواری است اما اگر بتوانید یک ترکیب مناسب از فونت‌ها را در طراحی خود پیاده سازی کنید نشان دهنده این است که طراحی شما چقدر حرفه‌ای، خوانا و از نظر زیبایی شناسی است.

 • از یک خانواده فونت استفاده کنید

اگر یک طراح مبتدی هستید و هنوز در مورد نحوه ترکیب فونت ها مطمئن نیستید، ما به شما توصیه می‌کنیم که از یک خانواده فونت استفاده کنید به جای استفاده از چند فونت مختلف.

 • حال و هوای مورد نظر را منتقل کنید (متن و محتوا)

فونت‌ها مانند انسان ها هستند: هر کدام شخصیت خاص خود را دارند. اگر با روحیه خاصی طراحی می‌کنید، به نوع فونتی که استفاده می‌کنید توجه زیادی داشته باشید. به عنوان مثال، هنگام استفاده از فونت‌های تزئینی برای طراحی پوستر دعوت نامه جشن تولد، شما نباید از همان ترکیب فونت برای طراحی سند رسمی مانند یک رزومه یا منوی یک رستوران سطح بالا استفاده کنید. از استفاده از فونت علمی تخیلی بر روی متنی که در مورد فرآیندهای چاپ سنتی صحبت می‌کند خودداری کنید. در عوض، قبل از انتخاب فونت، متن را بخوانید و معنای آن را درک کنید و فکر کنید که کدام فونت‌ها می‌توانند موضوع را تقویت کنند.

 • نمایش فونت‌ها

فرض کنید ترکیب فونت خوبی را انتخاب کرده‌اید، اما طراحی شما همچنان ساده به نظر می‌رسد و یا می‌خواهید تیتر یک صفحه را برجسته کنید، اما در حال حاضر فقط از دو فونت در طراحی خود استفاده کرده‌اید، در این جا می‌توانید از فونت‌های نمایشی/تزیینی استفاده کنید و طراحی خود را جذاب کنند. اگر مجله‌ها را ورق بزنید، متوجه می‌شوید که معمولاً از یک خانواده فونت استفاده می‌کنند.

 • چند ویژگی مشترک بین فونت‌ها پیدا کنید

یافتن فونت‌هایی با چند ویژگی مشترک، به شما کمک می‌کند تا بتوانید چند فونت را به صورت مناسب بایکدیگر ترکیب کنید. به عنوان مثال، سعی کنید فونت‌هایی را با ارتفاع و یا فاصله مشابه ترکیب کنید.

 • از اندازه برای تعریف ترتیب خواندن استفاده کنید

در حالی که ایجاد تضاد یکی از اهداف اصلی در ترکیب فونت است؛ که به وضوح ترتیب خواندن بخش‌های مختلف متن را مشخص کنیم. اگر بخش خاصی وجود دارد که می‌خواهید خوانندگان آن را به عنوان آخرین قسمت بخوانند، از اندازه فونت‌های کوچکتر برای این کار استفاده کنید. این نشان نمی‌دهد که این بخش‌های متنی از اهمیت کمتری برخوردارند بلکه در بیشتر موارد؛ آنها اطلاعاتی هستند که نیازی به باقی ماندن در ذهن ندارند.

در ادامه نمونه‌ای از نحوه استفاده صحیح از فونت‌ها در طراحی کارت ویزیت را برای درک بهتر آماده کرده‌ایم:

انتخاب فونت مناسب برای طراحی کارت ویزیت:

چگونه فونت کارت ویزیت خود را انتخاب می‌کنید؟ چه در حال سفارشی‌سازی یک طرح لایه باز کارت ویزیت یا طراحی کارت ویزیت از ابتدا باشید، هزاران فونت از بهترین سایت‌های فونت در دسترس هستند. انتخاب فونت اشتباه می‌تواند منجر به ارسال پیام اشتباه برند شما به مخاطبان هدف شما شود. به همین ترتیب، بسیاری از فونت‌ها برای ارتباط سریع و واضح مورد نیاز برای یک فونت کارت ویزیت موثر طراحی نشده‌اند. مطمئن نیستید که چگونه فونت‌های خوب برای کارت ویزیت انتخاب کنید؟ چهار نکته زیر باید شما را در مسیر درست قرار دهد.

1. فونت‌هایی را انتخاب کنید که حال و هوای مناسب را ایجاد کند

هنگام انتخاب فونت برای کارت ویزیت از خود یا مشتری خود بپرسید، آیا کسب و کار شما کلاسیک و پیچیده، مجلل و ظریف است یا سرگرم کننده و ماجراجویانه؟ همه اینها را می‌توان با استفاده از یک فونت مناسب نشان داد.

2. به دنبال فونت‌هایی باشید که خوانایی بالایی دارند

آیا می‌خواهید طراحی کارت ویزیت شما منحصر به فرد باشد؟ انتخاب یک فونت به انجام آن هدف کمک می‌کند. با این حال؛ بهتر است یک رویکرد محافظه کارانه داشته باشید و از فونت‌های سنتی دور نشوید.

 3. ترکیبی از فونت‌هایی را انتخاب کنید که طراحی کارت ویزیت شما را برجسته کند

طراحان آماتوری ممکن است بخواهند از یک فونت یا یک خانواده فونت استفاده کنند تا از عدم تطابق فونت‌های خود جلوگیری کنند. با این حال، اگر به طراحی علاقه دارید؛ ترکیب دو فونت متضاد روی کارت ویزیت شما می‌تواند طراحی را برجسته کند و توجه را به خود جلب کند.

4 . خانواده‌های مختلف فونت را بشناسید

انواع مختلف فونت‌ها پیام های متفاوتی را ارسال می‌کنند، بنابراین درک از دسته بندی فونت های اولیه هنگام انتخاب فونت کارت ویزیت مهم است.

کارت ویزیت بهترین ابزار برای بازاریابی در دنیای تجارت در نظر گرفته می شود. بنابراین، بهترین فونت های کارت ویزیت برای استفاده کدام هستند؟ ما در این مقاله بهترین‌ها را معرفی می کنیم. بر اساس یافته های موسسه تحقیقات مغزی، 72 درصد از مشتریان بر اساس کیفیت کارت ویزیت خود تصمیم می گیرند که آیا می خواهند با آن شخص یا شرکت تجارت کنند. مهم ترین عناصری که کیفیت کارت ویزیت شما را مشخص می کند، کاغذ، رنگ ها و فونت ها هستند. امروز، ما بحث خواهیم کرد که چگونه فونت ها می توانند کارت ویزیت شما را از رقبا متمایز کنند و به یاد داشته باشید که تفاوت در نوع کاغد چاپ انتخابی و طرح اختصاصی باعث بوجود آمدن اختلاف زیادی در ارائه قیمت طراحی کارت ویزیت می شود.

در ابتدایی ترین حالت، یک کارت ویزیت باید یک کار ساده را انجام دهد: نام، نام شرکت و اطلاعات تماس  را در ذهن مخاطب شما ثبت کند و کارت ویزیت شما باید منعکس کننده شخصیت کاری شما باشد و باید دارای طراحی زیبا و خلاقانه باشد که کیفیت کار شما را به خوانندگان نشان دهد. البته، کارت ویزیت شما باید خط باریکی بین خلاقیت و خوانایی داشته باشد. اگر همکاران یا کارفرمایان احتمالی شما نتوانند کارت شما را بخوانند، نمی توانند با شما تماس بگیرند! به همین دلیل بسیار مهم است که به محض شروع فرآیند طراحی کارت ویزیت، بهترین فونت ممکن را انتخاب کنید. اگر مشغول طراحی کارت ویزیت و ست اداری برای یک کسب و کار هستید و به دنبال یک ایده اولیه برای طراحی هستید باید این اصل را در ذهن داشته باشید انتخاب رنگ مناسب با کسب و کار آن شرکت یا شخص نیز بسیار امر مهم و موثری است.

فونت‌های فارسی مناسب برای طراحی کارت ویزیت

فونت فارسی داری محدودیت زیادی است و استفاده مناسب از آنها در کنار یکدیگر کاری بسیار پر ریسک است؛ مخصوصا برای افرادی که بسیار تازه کار هستند. در ادامه به فونت‌های فارسی مناسب برای طراحی کارت ویزیت اشاره می‌کنیم. اگر به دنبال خلق طرح‌هایی متفاوت و خلاقانه هستید؛ باید قدرت ریسک‌پذیری خود را بالا ببرید تا بتوانید یک اثر خلاقانه و لاکچری را ایجاد کنید.

فونت جوانJavan :

اصول تایپوگرافی در طراحی گرافیک

فونت جوان یک فونت دست نویس از نوع نمایشی است؛ که برای عنوان‌های پر نشاط استفاده می‌شود. از ویژگی فونت جوان می‌توان به این اشاره کرد که از قلم ماژیکی برای ساخت آن استفاده شده است. فونت جوان دارای تعداد بسیار زیادی حروف و ترکیبات جایگزین است که می‌توانید تایپوگرافی دلخواه خود دست پیدا کنید. استفاده مناسب از این حروف و ترکیبات جایگزین و ایجاد ترکیب‌بندی با حروف تا حد زیادی می‌تواند کار شما را شخصی کند. در کارت ویزیت‌هایی که در زمینه کسب و کارهای فانتزی مشغول هستند بسیار انتخاب مناسب است.

فونت وزیر

فونت وزیر از سری فونت های سنس سریف است و به همین دلیل فونتی است برای استفاده در صفحات وب، رابط کاربری برنامه‌ها گزینه‌ای مناسب است . نکته قایل توجه در مورد فونت وزیر کیفیت بالای آن می‌باشد و همچنین در وزن های خیلی نازک، نازک، معمولی، کمی ضخیم و ضخیم در دسترس است. فونت‌های دیگری که بر پایه این فونت طراحی شده‌اند می‌توان به فونت صمیم، فونت دیروز و فونت شبنم نام برد .

فونت ایران یکان yekan

فونت یکان

ایران‌یکان iran yekan یکی از پر استفاده‌ترین فونت های فارسی در طراحی وب و اپلیکیشن و همچنین طراحی بنر تبلیغاتی بسیاری از شرکت‌ها مانند دیجی‌کالا، شیپور، روبیکا با این فونت طراحی کرده‌اند. برای طراحی ایران‌یکان 3 به درخواست‌ و سلیقه طراحانی، که از این فونت در پروژه‌های خود استفاده کرده‌اند توجه شده است؛ تا محصول نهایی بتواند به بهترین شکل نیاز‌ها را برطرف کند. در خانواده فونت یکان 11 تایپ فیس متفاوت وجود دارد و اگر در طراحی کارت ویزیت می‌خواهید چندین فونت مختلف را استفاده کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از خانواده یکان سه فونت را انتخاب کرده و بر اساس نیاز در قسمت‌های مختلف کارت ویزیت از فونت ایران یکان استفاده کنید.

فونت کلمه Kalemeh:

فونت های فارسی مناسب برای طراحی کارت ویزیت

فونت کلمه، از ساختاری هندسی و منظم خلق شده است و برای استفاده در اکثر طراح های تبلیغاتی و کسب‌وکارهای خلاق بسیار مناسب است. استفاده از فونت کلمه در متن‌هایی که می‌خواهید یکسری از ویژگی‌ها و توانایی‌هایی را برجسته کنید بسیار مناسب است. تایپ‌فیس فونت کلمه برای زبان فارسی، عربی و انگلیسی طراحی شده است و از زبان‌های اردو و کردی نیز پشتیبانی می‌کند.

فونت ایران سنس IRNSans

اصول تایپوگرافی در طراحی گرافیک

فونت‌ایران سنس، در طراحی وبسایت‌ها و نرم افزارهایی همچون دیجی‌کالا، کافه‌بازار، آپارات، اسنپ مورد استفاده قرار گرفت و تبدیل به نشانه‌ای از جامعه کسب و کارهای استارت‌آپی در ایران شد. پس یکی از بهترین فونت‌های فارسی برای طراحی کارت ویزیت، فونت ایران سنس است.

فونت های انگلیسی مناسب برای طراحی کارت ویزیت:

فونت sans-serif و serif

فونت های انگلیسی مناسب برای طراحی کارت ویزیت

در محصولات چاپی، sans-serif ها برای نام‌های تجاری یا سرفصل‌ها بهترین انتخاب هستند؛ زیرا خواندن آنها در یک نگاه آسان است. Sans-serif ها معمولا بهترین نوع فونت مدرن برای کارت ویزیت هستند، زیرا سادگی و مینیمالیسم را نشان می‌دهند. از فونت‌های Sans-serif نیز برای نمایش متن دیجیتال استفاده می‌شود. در نمایشگرهای با رزولوشن پایین، جزئیات ظریف مانند سریف ها ممکن است ناپدید شوند یا خیلی بزرگ به نظر برسند.

فونت Script

فونت های انگلیسی مناسب برای طراحی کارت ویزیت

فونت‌های اسکریپت، حروفی هستند که حس انسانی را منتقل می‌کنند زیرا مانند خط‌های شکسته و خوشنویسی به سبک دست‌نویس هستند. فونت‌های اسکریپت برای دعوت‌نامه‌ها، کارت‌های تبریک، سرفصل‌ها یا پیام‌های شخصی عالی می‌باشند. از فونت اسکریپت برای بخش‌های طولانی متن استفاده نکنید، زیرا خواندن آنها در اندازه‌های فونت کوچک‌تر دشوار است. اگر متعهد به استفاده از فونت اسکریپت در کارت ویزیت خود هستید، آن را در ردیف دوم مانند شعار خود بگنجانید.

فونت Times New Roman

Times New Roman با یک تایپ زیبا سریف و طراحی تمیز و مستحکم، یک انتخاب عالی برای کسانی است که به دنبال طراحی یک کارت ویزیت ساده و در عین حال پیچیده هستند.

فونت Black Caviar

اگر می‌خواهید کارت ویزیت شما حس خاصی را منعکس کند؛ پس استفاده از فونت‌هایی که دستخط انسان را تقلید می‌کنند گزینه مناسبی برای شما است. جهت طراحی کلی کارت ویزیت برای کسب‌وکارهایی مانند فروشندگان البسه و وسایل عروسی، برندها، یا صنایع  بسیار عالی هستند. اگر کارت شما به خوبی طراحی شده باشد و اندازه مناسبی داشته باشد، خوانا و چشم نواز باشد، مطمئناً تأثیر بسیار خوبی را بر روی مخاطب شما به جا می‌گذارد.

نحوه ترکیب فونت ها در کارت ویزیت:

هنگام طراحی کارت ویزیت و ست اداری، انتخاب خود را به دو فونت محدود کنید. یک سلسله مراتب بصری ایجاد کنید و تصمیم بگیرید که کدام اطلاعات باید برجسته تر باشد،احتمالاً نام شما یا نام کسب و کار کوچک شما مهمترین نوشته‌ای است که می خواهید برجسته‌تر باشدو سایر اطلاعات، مانند اطلاعات تماس و آدرس شبکه‌های اجتماعی، می‌توانند در اندازه کوچکتر یا فونت متفاوت ظاهر شوند.

در اینجا چند نکته دیگر برای استفاده از فونت در کارت ویزیت شما آورده شده است:

 1. ترکیب دو فونت اسکریپت با قلم سریف یا sans-serif عالی است.
 2. از استفاده فونت هایی که شبیه هم هستند خودداری کنید.
 3. برای ایجاد کنتراست از وزن های مختلف (پررنگ، منظم، مورب) فونت یکسان استفاده کنید.
 4. بیش از سه اندازه فونت در کارت ویزیت خود استفاده نکنید.
 5. کنتراست بین متن و پس‌زمینه را در طرح خود ایجاد کنید.

جمع بندی:

در این مقاله به صورت کامل؛ کلیه مطالب مربوط به تایپوگرافی اشاره شد. اگر به عنوان یک گرافیست تازه‌کار مشغول به فعالیت هستید و در هنگام انتخاب فونت مناسب برای طرح خود؛ سردرگم می‌شوید؛ این مقاله می‌تواند به شما بسیار کمک کند؛ زیرا به فونت‌های فارسی محبوب و معروف را به شما معرفی کردیم و گفتیم که کدام فونت برای طراحی کارت ویزیت مناسب است. در طراحی‌های خود تنها به دو یا سه فونت اکتفا کنید و از تعداد فونت‌های بیشتر استفاده نکنید.

سوالات متداول:

 • چرا توجه به سایز فونت در طراحی بسیار مهم است؟

قبل از شروع به طراحی؛ مخاطب هدف خود را بشناسید و سپس سایز فونت مناسب را انتخاب کنید. تصور کنید که مخاطب هدف شما خانم و آقایان؛ سن بالایی هستند که خواندن متن ریز برایشان سخت است؛ بنابراین شما باید از سایز فونت مناسب آنها استفاده کنید تا خواندن متن برای آنها آسان باشد.

 • چطور تایپوگرافی را یاد بگیریم؟

اگر به دنبال آموزش تایپوگرافی در فتوشاپ هستید؛ ما آموزش تایپوگرافی و کالیگرافی در فتوشاپ و ایلوستریتور را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ زیرا شما با فراگیری این دوره آموزشی می‌توانید از خوشنویسی دیجیتال کسب درآمد کنید و آثار زیبا و جذابی را خلق نمایید.

 • میزان اهمیت استفاده از دستور زبان در طراحی گرافیک چقدر است؟

ممکن است از بهترین تایپوگرافی برای کار خود استفاده کنید، اما اشتباهات در دستور زبان و املاء شما تأثیر منفی طولانی مدتی بر جای می‌گذارد. قوانین دستورزبان، در طراحی گرافیک نیز باید رعایت شود زیرا به شما در ایجاد طرح‌های حرفه‌ای کمک می‌کند. در حالی که ممکن است این مسئله؛ بی‌اهمیتی برای برخی از افراد به نظر برسد، اما باید بدانید اکثر طراحان با تجربه تمایل دارند از دستور زبان یا گرامر مناسب استفاده کنند زیرا حرفه‌ای بودن کار شما را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آموزش‌های مرتبط

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود رایگان دوره اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید