آموزش ابزار تایپ متن در فتوشاپ (Text) [درس8]

turned_in_notدسته‌بندی: آموزش فتوشاپ مقدماتی (مقدماتی تا پیشرفته), آموزش تایپوگرافی, آموزش فتوشاپ
لینک کوتاه این صفحه: https://compressco.net/?p=37640

ویدیو‌های سایت پخش نمیشن؟ لطفا هم با ( V . P . N ) هم بدون ( V . P . N ) تست کنید؛ زیرساخت اینترنت کشور اختلال شدیدی دارد؛ اگر مشکل حل نشد به پشتیبان پیام دهید.

آموزش ابزار تایپ متن در فتوشاپ (Text) [درس8]

در قسمت هشتم از سری آموزش ها مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ، به بررسی ابزار بسیار کاربردی و مهم تایپ (Type) می‌پردازیم. ابزار متن فتوشاپ از تعدادی ابزار با استفاده‌های متنوع تشکیل شده است که ابزارهای این گروه عبارتند از:


قسمت هفتم 7️⃣ :آموزش کامل ابزار روتوش در فتوشاپ


 • Horizontal Type Tool (ابزار متن معمولی): با این ابزار می‌توانید متن خود را در جهت افقی (از چپ به راست یا از راست به چپ) بر روی تصویر یا هرقسمت دیگر اضافه کنید. شما می‌توانید متن را با استفاده از این ابزار انتخاب کنید، فونت، اندازه، رنگ و سایر تنظیمات مربوط به متن را تغییر دهید.
 • Vertical Type Tool: با استفاده از این ابزار می‌توانید؛ متن را در جهت عمودی (از بالا به پایین) بنویسید و همانند ابزار قبلی؛ با این ابزار هم می‌توانید متن را انتخاب کنید، فونت، اندازه، رنگ و سایر تنظیمات مربوط به متن را تغییر دهید.
 • Vertical Type Mask Tool: این ابزار به شما اجازه می‌دهد تا یک ماسک (محدوده انتخاب) در قالب متن عمودی روی تصویر ایجاد کنید. شما می‌توانید متن را با استفاده از این ابزار انتخاب و یک ماسک مربعی را در اطراف متن خود ایجاد کنید. با استفاده از این ابزار Vertical Type Mask Tool، می‌توانید تغییراتی مانند؛ تغییر رنگ، اعمال فیلترها و سایر موراد را فقط بر روی محدوده متن اعمال کنید.
 • Horizontal Type Mask Tool: این ابزار هم همانند ابزار Vertical Type Mask Tool است فقط با این تفاوت که متن در جهت افقی نوشته می‌شود.

به صورت پیش‌فرض،  ابزار Horizontal Type Tool در فتوشاپ به عنوان سرگروه انتخاب شده است و برای انتخاب سایر ابزارهای این گروه می‌توانید روی همین ابزار، کلیک راست کرده و ابزار دلخواهتان را انتخاب کنید. یکی دیگر از راه‌ها برای انتخاب ابزار تایپ فتوشاپ، فشردن کلید T از روی کیبورد است، که در این روش آخرین ابزاریی که در این گروه استفاده کرده‌اید فعال می‌شود.

کاربردهای ابزار Text در فتوشاپ بسیار گسترده است که در ادامه به برخی از کاربردهای مهم آن اشاره می‌کنیم:

 • افزودن عناوین و متون مختلف: با استفاده از ابزار تایپ فتوشاپ، می‌توانید عناوین، شرح‌ها و عناصر متنی دیگر را به تصاویر اضافه کنید.
 • طراحی لوگو و علامت: می‌توانید لوگوها و نمادهای متنی خاصی را در فتوشاپ طراحی کنید.
 • ویرایش و تغییر فونت: برای تغییر فونت و یا سایز آن میبایست از ابزار تایپ فتوشاپ استفاده کنید.

آموزش نوشتن متن در فتوشاپ

برای اینکه بتوانیم متنی را در فتوشاپ بنویسم، میبایست نحوه کار با ابزار Text در فتوشاپ را یاد بگیریم. خب بطورکلی نوشتن متن در فتوشاپ یکی از ساده‌ترین کارها می‌باشد؛ زیرا فقط کافیست ابتدا ابزار را انتخاب کرده و سپس در قسمتی که می‌خواهیم متن قرار بگیرد، کلیک کنیم و نوشتن را شروع کنیم. اما نکته‌ای که اینجا وجود دارد این است که؛ بعد از کلیک کردن روی سَند، یک کادری ایجاد می‌شود که متن شما در آن قرار می‌گیرد اما مشکلِ این کادر، انعطاف‌ناپذیر بودنش است. بنظر من این ابزار کلا دوتا تو مخی بزرگ داره که یکیش همین کارد نوشتار هستش و دومیش تایپ فارسی در فتوشاپ ولی حرص نخورید بهتون میگیم که چیکار کنید؛ کافیه که این آموزش حل مشکل فارسی نویسی در فتوشاپ رو مطالعه کنید.

خب منظور از منعطف نبودن این باکس نوشتار چیست؟ یعنی اگر آن را کوچک و بزرگ کنید، کل متن موجود در آن بطور کامل کوچک و بزرگ می‌شود و نه محوطه‌ای که متن در آن قرار گرفته است؛ که نباید اندازه متن را با این روش تغییر داد؛ بلکه باید با استفاده از  option bar سایز فونت را کم و زیاد کرد. خب حتما الان این سوال برایتان پیش می‌آید که ؛ چطور فقط کادر را کوچک و بزرگ کنیم بدون این که اندازه متن تغییر  کند؟ برای این کار به جای این که برای تایپ متن روی سند کلیک کنید، وقتی ابزار متن فتوشاپ را انتخاب کردید؛ موس را روی یک نقطه قرار دهید و دِرگ کنید. بچه‌ها اگر به این سبک اطلاعات علاقمند هستید و دنبال حرفه‌ای شدن در فتوشاپ هستید، حتما در دوره حرفه ای فتوشاپ شرکت کنید تا به یک فرد ماهر و متخصص در گرافیک مبدل شوید.

Character Panel در فتوشاپ

در ابتدا نحوه دسترسی به این پنل را یاد بگیریم:

 1. یکی از راه‌های دسترسی به پنل Character در فتوشاپ از طریق رفتن به منوی Window و انتخاب گزینه Character می‌باشد.
 2. بعد از انتخاب ابزار تایپ، روی آیکون پنل کارکتر فتوشاپ کلیک کنید.

کاربرد گزینه‌های پنل کاراکتر در فتوشاپ

در این پنل می‌توانید تنظیمات مربوط به خصوصیات کاراکتری متن را تغییر دهید؛ بطور مثال می‌توانید فونت، اندازه، رنگ، براش و سایر تنظیمات مشابه را تنظیم کنید.

 •  تعیین نوع و سایز فونت
 • تنظیم فاصله چیدمان حروف
 • تغییر فاصله بین حروف
 • تغییر اندازه عمودی یا افقی کاراکترها
 • تغییر مکان خط مبدا
 • تغییر رنگ متن
 • انتخاب زبان فونت استاندارد
 • تعیین استاندارد اعداد و کاراکترهای ریاضی: در این منوی کشویی می‌توانید استانداردی که برای حروف و کاراکترهای ریاضی در نظر دارید را انتخاب کنید تا مشکلی در تایپ اعداد و عبارات ریاضی نداشته باشید.

Paragraph Panel در فتوشاپ

در ابتدا نحوه دسترسی به این پنل را یاد بگیریم:

 1. یکی از راه‌های دسترسی به پنل paragraph در فتوشاپ از طریق رفتن به منوی Window و انتخاب گزینه paragraph می‌باشد.
 2. بعد از انتخاب ابزار تایپ، روی آیکون پنل پاراگراف فتوشاپ کلیک کنید.

کاربرد گزینه‌های پنل پاراگراف در فتوشاپ

در این پنل می‌توانید تنظیمات مربوط به خصوصیات پاراگرافی متن را تغییر دهید؛ بطور مثال می‌توانید چینش متن‌ها را مشخص کنیم؛ زیرا گزینه‌هایی از جمله؛ راست‌چین، چپ‌چین و جاستیفای کردن متن در این پنل قرار دارند.

 • تنظیم چینش متن
 • ایجاد فاصله از سمت راست و چپ
 • ایجاد فاصله به خط اول متن
 • ایجاد فاصله قبل یا بعد از پاراگراف
 • تنظیم چینش RTL یا LTR
 • تعیین میزان کشیدگی حروف

اصول تایپوگرافی

اصول تایپوگرافی، اصطلاحی است که این روزها در بسیاری از فعالیت‌هایی که به گونه‌ای در ارتبا با طراحی و گرافیک است بسیار به گوش می‌رسد. پس در اصل تایپوگرافی، یک هنر پردازش متن؛ برای رسانه‌های چاپی است. هنر نوشتن کلمه یا جملات بسیار کوتاه با شکل و سبکی ویژه که هویت چیزی را به تصویر می‌کشد. اصول تایپوگرافی به مجموعه‌ای از قواعد طراحی و نمایش متون در صفحه چاپی یا دیجیتال اشاره دارد. این اصول در نمایش متون به منظور بهبود خوانایی، زیبایی و قابلیت فهم بکار می‌رود. هدف اصول تایپوگرافی، ایجاد یک تجربه مطلوب در خوانایی و ارائه زیبایی بصری است.

تبدیل متن به شیپ در فتوشاپ

چگونه یک متن را در فتوشاپ به شکل تبدیل کنیم؟ قبل اینکه به این سوال جواب بدم، اجازه بدید ابتدا مشخص کنیم که اصلا چرا به تبدیل متن به شیپ در فتوشاپ نیاز داریم؟ یکی از مهمترین استفاده‌های این تکنیک، برای ایجاد لوگو تایپ‌ها است. وقتی شما یک متن یا حتی کارکتری را به شیپ تبدیل می‌کنید، به راحتی می‌توانید آن را تغییر شکل بدهید. برخی از دلایل دیگر برای استفاده از تبدیل متن به شیپ در فتوشاپ شامل موارد زیر می‌‌باشد:

 • ویرایش و تغییر شکل: شیپ‌ها از ویژگی‌های ویرایشی و تغییر شکل قوی‌تری نسبت به متن ساده برخوردار هستند. از طریق تبدیل متن به شیپ، می‌توانید آن را به راحتی ویرایش کرده و شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی به آن بدهید.
 • اعمال افکت‌های ویژه: شیپ‌ها به شما این امکان را می‌دهند که افکت‌های ویژه‌ای مانند سایه، گرادیانت، حاشیه و… را به متن اعمال کنید که به شکل روشن‌تر و جذاب‌تری نمایان می‌شود.
 • ویرایش دقیق: شیپ‌ها به شما امکان ویرایش دقیق‌تری نسبت به متن عادی را می‌دهند. این به شما این امکان را می‌دهد که روی جزئیات دقیق‌تری تمرکز کنید.
 • امکانات طراحی: با تبدیل متن به شیپ، می‌توانید از امکانات و ویژگی‌های طراحی شیپ‌ها در فتوشاپ استفاده کزده و از ابزارها و قابلیت‌های پیشرفته‌تری برای طراحی متن خود استفاده کنید.

روش‌های تبدیل تکس به شیپ در فتوشاپ

روی لایه متن خود کلیک راست کرده و سپس گزینه Convert to Shape را انتخاب کنید.( برای مشاهده الباقی روش‌ها به ویدیو مراجعه کنید.)

آموزش ابزار تایپ (Text) در فتوشاپ [درس8]
لینک کوتاه این صفحه: https://compressco.net/?p=37640

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عالی بود کارت درسته اقای صدوق

  پاسخ
  • پیمان صدوق
   1403-03-03 15:45

   ممنونم امین عزیز هم بابت همراهیت هم کامنت پرمهر و انرژیت و وقتی که میزاری دمت گرم

   پاسخ
 • معصومه
  1403-02-23 17:21

  عاااالی درجه یک و پرانرژی هستین خدا خیرتون بده بهترین نکات با آموزشهای شما یاد میگیریم

  پاسخ
  • پیمان صدوق
   1403-02-24 20:48

   خدا را شکر می‌کنم اینقدر آموزش‌ها براتون مفید بوده و ازتون ممنونم که توی کامنت‌ها این انرژی رو بهمون منتقل می‌کنید و همراهمون هستید باعث افتخارمونه

   پاسخ
 • شما فوق العاده اید

  پاسخ
  • پیمان صدوق
   1403-02-12 09:38

   ممنونم مریم خانم به حضورتون افتخار می‌کنم

   پاسخ
 • آتنا فیضی
  1402-11-01 14:01

  عالی

  پاسخ
 • درجه یک

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آموزش‌های مرتبط

آموزش طراحی قالب متحرک اینستاگرام در camtasia

آموزش طراحی قالب متحرک اینستاگرام در camtasia

آموزش workspace (ورک اسپیس) در فتوشاپ [درس 2]

آموزش-طراحی-تراکت-تبلیغاتی-با-فتوشاپ

آموزش طراحی تراکت تبلیغاتی آموزشگاه موسیقی در فتوشاپ

آموزش طراحی بنر به سبک دیجی کالا

آموزش طراحی بنر به سبک دیجی کالا

آموزش فتومونتاژ عکس پروفایل در فتوشاپ (قسمت اول)

آموزش فتومونتاژ عکس پروفایل در فتوشاپ (قسمت اول)

آموزش افکت متن شیشه ای در فتوشاپ

آموزش افکت متن شیشه ای در فتوشاپ 🪟