آموزش کار با اسمارت آبجکت (Smart object) فتوشاپ [درس 11]

turned_in_notدسته‌بندی: آموزش فتوشاپ مقدماتی (مقدماتی تا پیشرفته)
لینک کوتاه این صفحه: https://compressco.net/?p=38485

ویدیو‌های سایت پخش نمیشن؟ لطفا ( V . P . N ) خود را خاموش کنید؛ اگر مشکل حل نشد به پشتیبان پیام دهید.

آموزش کار با اسمارت آبجکت (Smart object) فتوشاپ [درس 11]

در این قسمت از آموزش مقدماتی فتوشاپ، به بررسی یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین ابزارهای فتوشاپ؛ یعنی اسمارت آبجکت می‌پردازیم. آموزش استفاده از اسمارت آبجکت در فتوشاپ یکی از مهم‌ترین مباحثی است که هر طراح و گرافیستی باید با آن آشنا باشد و به همین می‌خواهیم بصورت کامل و جامع smart object را بررسی کنیم. اسمارت آبجکت یکی از قابلیت‌های برجسته و پرکاربرد این فتوشاپ است؛ که امکانات بی‌شماری را برای کاربران فراهم می‌کند. با استفاده از این قابلیت، کاربران می‌توانند لایه‌های خود را بدون افت کیفیت، ویرایش، تغییر اندازه و جابجا کنند.

در این آموزش فتوشاپ، قصد داریم با مفهوم اسمارت آبجکت و کاربردهای آن آشنا شویم. سپس به بررسی نحوه استفاده از این ویژگی در فتوشاپ، از جمله ایجاد، ویرایش و مدیریت اسمارت آبجکت‌ها، خواهیم پرداخت. همچنین با معرفی مزایا و معایب استفاده از اسمارت آبجکت در فرآیندهای طراحی، کاربران قادر خواهند بود تا با بهترین شکل ممکن از این قابلیت استفاده کنند و کیفیت کارهای خود را افزایش دهند. این آموزش برای تمام کسانی که به فتوشاپ علاقه دارند و می‌خواهند مهارت‌های خود را در این زمینه ارتقا دهند، مناسب است.


درس دهم 🔟: آموزش کامل ابزار pen در فتوشاپ + تنظیمات ابزار پن


اسمارت آبجکت ( Smart object) چیست؟

قبل از پرداختن به مباحث اصلی این آموزش، بهتراست که یک تعریف کوتاه و البته جامع درمورد اسمارت آبجکت برای آن دسته از عزیزانی که به تازگی شروع به یادگیری فتوشاپ کرده‌اند، ارائه کنیم. اگر بخواهیم یک تعریف ساده‌ای را برای این ابزار بسیار کاربردی بیان کنیم؛ باید بگوییم که؛ اگر عملیاتی را بر روی یک لایه که اسمارت آبجکت است اعمال کنید، می‌توانید هر زمان که خواستید آن لایه را به حالت قبل از تغییرات اعمال شده بازگردانید، بدون اینکه تغییرات اصلی از دست برود. این ویژگی برای کارهایی که نیاز به ویرایش مکرر دارند، بسیار مفید است و به کاربران اجازه می‌دهد که فایل‌های خود را به طور کارآمدتر مدیریت کنند.

کاربردهای اسمارت ابجکت در فتوشاپ

 • ویرایش تصاویر بدون افت کیفیت
 • تغییر اندازه تصاویر بدون افت کیفیت
 • جابجایی تصاویر بدون افت کیفیت
 • ایجاد موکاپ‌
 • حفظ اطلاعات تصویر:  اسمارت آبجکت اطلاعات مربوط به تصویر از جمله؛ مُدرنگی، رزولوشن، دیتای EXIF را حفظ می‌کند.

ساخت و ایجاد موکاپ کارت ویزیت با اسمارت آبجکت

همانطور که در بخش قبل هم گفتیم، با استفاده از اسمارت آبجکت‌ها می‌توان موکاپ ساخت. در فتوشاپ برای ساخت موکاپ باید از این ابزار کاربردی استفاده کرد. تصور کنید که یک کارت ویزیت طراحی کرده‌اید، و برای نمایش خروجی نهایی آن به کارفرما یا مشتری؛ نمی‌توانید که یک عدد از آن کارت ویزیت را چاپ کنید (اینکار نشدنی است.). خب راه حل چیست؟! در اینجا است که موکاپ به کمک ما می‌رسد ( ای موکـــاپ پُــــر توان برس به داد این ناتوان😂). خب چی بهتر از اینکه تو این آموزش رایگان، بتونی طراحی و ساخت موکاپ کارت ویزیت رو یاد بگیری.

مزایا و معایب استفاده از اسمارت ابجکت ها

همیشه این اصل را در خاطرتان حک کنید که هرچیزی در دنیا دارای مزایا و معایبی است، و حال باید بگوییم که اسمارت آبجکت ها از این قاعده مستثنی نیستند. در ادامه به بررسی این موراد می‌پردازیم:

مزایای استفاده از اسمارت آبجکت ها:

 • انعطاف پذیری ویرایش: یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از اسمارت آبجکت‌ها در فتوشاپ، امکان ویرایش غیر مخرب لایه‌ها است. با استفاده از این ابزار، می‌توانید به راحتی تغییراتی در لایه‌های خود ایجاد کنید و از هر نوع تغییراتی بدون ایجاد خرابی‌ در لایه‌ها استفاده کنید.
 • مدیریت بهتر فایل‌ها: با استفاده از اسمارت آبجکت‌ها می‌توانید؛ فایل‌های پروژه‌ی خود را بهتر مدیریت کنید. زمانی که از اسمارت آبجکت‌ها استفاده می‌کنید، فایل‌ها به صورت پیوسته در حجم کمتری ذخیره می‌شوند و این باعث بهبود کارایی و سرعت فتوشاپ می‌شود.
 • حفظ کیفیت: با استفاده از اسمارت آبجکت‌ها، کیفیت تصاویر و عناصر گرافیکی در طول فرآیند ویرایش حفظ می‌شود. این به معنای این است که شما می‌توانید بدون افت کیفیت تصاویر و گرافیک‌ها را ویرایش کنید.

معایب استفاده از اسمارت آبجکت ها:

 • مصرف حافظه بالا: استفاده از اسمارت آبجکت‌ها می‌تواند منجر به افزایش مصرف حافظه در فتوشاپ شود، به خصوص زمانی که تعداد و اندازه فایل‌های اسمارت آبجکت بسیار زیاد باشد. این موضوع می‌تواند باعث کاهش عملکرد و کندی نرم‌افزار شود.
 • پیچیدگی: کار با اسمارت آبجکت‌ها برای افراد مبتدی ممکن است کمی پیچیده باشد. ببین گوشتو بیار یچیزی بهت بگم👂؛ بهت قول میدم تو این آموزش میتونی خیلی راحت و سریع کار با این ابزارو یاد بگیری.
 • پیچیدگی در مدیریت فایل: استفاده از اسمارت آبجکت‌ها ممکن است باعث پیچیدگی در مدیریت فایل‌های پروژه شود، زیرا هر اسمارت آبجکت به صورت مجزا ذخیره می‌شود و این باعث افزایش تعداد فایل‌های مورد نیاز برای پروژه می‌شود.
 • عدم پشتیبانی از برخی ابزارها: برخی از ابزارهای فتوشاپ مانند ابزار “Healing Brush” و “Clone Stamp” به طور کامل از اسمارت آبجکت‌ها پشتیبانی نمی‌کنند.
 • محدودیت در امکانات ویرایش: برخی از فیلترها و ابزارهای ویرایشی ممکن است بر روی اسمارت آبجکت‌ها قابل اعمال نباشند.
 • عدم امکان ویرایش مستقیم: شما نمی‌توانید به طور مستقیم محتوای یک اسمارت آبجکت را ویرایش کنید و برای ویرایش محتوای آن، باید آن را در یک سند جداگانه باز کنید.
 • کاهش سرعت: استفاده از اسمارت آبجکت‌ها می‌تواند به خصوص در سیستم‌های ضعیف، سرعت کار را کاهش دهد.

آموزش ساخت اسمارت آبجکت در فتوشاپ

برای ایجاد اسمارت آبجکت، می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. روش اول: روی لایه مورد نظر خود کلیک راست کنید و از منوی باز شده، گزینه “Convert to Smart Object” را انتخاب کنید.
 2. روش دوم: لایه مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس از منوی “Layer” گزینه “Smart Objects” و سپس “Convert to Smart Object” را انتخاب کنید.
 3. روش سوم: می‌توانید از کلید میانبر “Ctrl+Shift+O” برای تبدیل لایه مورد نظر خود به اسمارت آبجکت استفاده کنید.

آموزش ویرایش Smart Objects

برای ویرایش اسمارت آبجکت، می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • روش اول: روی اسمارت آبجکت مورد نظر خود دو بار کلیک کنید. با این کار، تصویر اصلی در یک سند جدید باز می‌شود. می‌توانید تصویر را ویرایش کنید و سپس آن را ذخیره کنید. تغییرات شما به طور خودکار در اسمارت آبجکت اعمال می‌شود.
 • روش دوم: روی اسمارت آبجکت مورد نظر خود کلیک راست کنید و از منوی باز شده، گزینه “Edit Contents” را انتخاب کنید. با این کار، تصویر اصلی در یک سند جدید باز می‌شود. می‌توانید تصویر را ویرایش کنید و سپس آن را ذخیره کنید. تغییرات شما به طور خودکار در اسمارت آبجکت اعمال می‌شود.

تغییر اندازه اسمارت آبجکت

برای تغییر اندازه اسمارت آبجکت، می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • روش اول: اسمارت آبجکت مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس از منوی “Edit” گزینه “Free Transform” را انتخاب کنید. با این کار، می‌توانید اندازه اسمارت آبجکت را به صورت دلخواه تغییر دهید.
 • روش دوم: اسمارت آبجکت مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس از منوی “Image” گزینه “Image Size” را انتخاب کنید. در پنجره باز شده، می‌توانید عرض و ارتفاع اسمارت آبجکت را به صورت دلخواه تغییر دهید.

کپی گرفتن از اسمارت آبجکت ها

روش‌های کپی گرفتن از اسمارت آبجکت ها در فتوشاپ:

 • کپی کردن لایه

ساده‌ترین روش برای کپی گرفتن از اسمارت آبجکت، استفاده از ابزار Copy و Paste است. برای این کار، لایه اسمارت آبجکت مورد نظر را انتخاب کنید. سپس از منوی Edit گزینه Copy را انتخاب کنید. در نهایت، در محلی که می‌خواهید کپی را قرار دهید، از منوی Edit گزینه Paste را انتخاب کنید.

 • استفاده از منوی Layer

می‌توانید از منوی Layer برای کپی گرفتن از اسمارت آبجکت استفاده کنید. برای این کار، لایه اسمارت آبجکت مورد نظر را انتخاب کنید. سپس از منوی Layer گزینه New و سپس Layer via Copy را انتخاب کنید.

 • استفاده از کلیدهای میانبر

می‌توانید از کلیدهای میانبر Ctrl+C برای کپی کردن و Ctrl+V برای جایگذاری اسمارت آبجکت استفاده کنید.

 • Drag & Drop

می‌توانید اسمارت آبجکت را به پنل Layers یا به یک سند دیگر Drag and Drop کنید. در این روش باید به این نکته توجه داشته باشید که یکسری تنظیماتی را در فتوشاپ باید تنظیم کنید و در غیراینصورت این کار ممکن نیست. پس بدین منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کلیدهای میانبر Ctrl +K یا گزینه Preferences از طریق منوی Edit را انتخاب کنید تا تنظیمات فتوشاپ برای شما باز شود.
 2. حال به بخش General رفته و گزینه‌های Resize Image During Place و Always Create Smart Objects When Placing را فعال کنید.

تفاوت بین کپی و داپلیکیت:

 • کپی کردن یک اسمارت آبجکت، یک لایه جدید با محتوای مشابه ایجاد می‌کند.
 • داپلیکیت کردن یک اسمارت آبجکت، یک لایه جدید با محتوای لینک شده به فایل اصلی ایجاد می‌کند.
 • هرگونه تغییر در محتوای یک لایه داپلیکیت، در لایه اصلی نیز اعمال می‌شود.

اگر می‌خواهید یک لایه داپلیکیت ایجاد کنید، از روش Layer > Duplicate Layer یا Ctrl+J استفاده کنید.

پیوند محتوای Smart Object

پیوند محتوای Smart Object یک ویژگی جدید در فتوشاپ است؛ که با استفاده از آن می‌توان، محتوای یک Smart Object را به یک فایل خارجی پیوند داد. این کار مزایای متعددی دارد، از جمله:

 • بروزرسانی خودکار: اگر محتوای فایل خارجی را تغییر دهید، محتوای Smart Object در فتوشاپ بطور خودکار به روز می‌شود.
 • کاهش حجم فایل: پیوند دادن محتوای Smart Object به جای جاسازی آن در فایل فتوشاپ، می تواند به طور قابل توجهی حجم فایل را کاهش دهد.
 • ویرایش آسان: می‌توانید محتوای Smart Object را به طور مستقیم در برنامه‌ای که در آن ایجاد شده است ویرایش کنید.

نحوه پیوند محتوای Smart Object:

 1. فایل PSD را که می‌خواهید Smart Object را در آن پیوند دهید، باز کنید.
 2. لایه Smart Object را که می‌خواهید محتوای آن را پیوند دهید، انتخاب کنید.
 3. از منوی Layer گزینه Smart Objects و سپس Edit Contents را انتخاب کنید.
 4. در پنجره باز شده، گزینه Link را انتخاب کنید.
 5. فایل خارجی را که می‌خواهید محتوای Smart Object را به آن پیوند دهید، انتخاب کنید.
 6. بر روی دکمه Open کلیک کنید.

نکات مهم:

 • فایل خارجی: فایل خارجی باید در فرمتی باشد که فتوشاپ از آن پشتیبانی کند.
 • مسیر فایل: اگر مسیر فایل خارجی را تغییر دهید، باید پیوند Smart Object را به روز کنید.
 • حذف فایل خارجی: اگر فایل خارجی را حذف کنید، محتوای Smart Object در فتوشاپ نمایش داده نمی‌شود.

مزایای پیوند محتوای اسمات ابجکت:

 • به روز رسانی خودکار: اگر محتوای فایل خارجی را تغییر دهید، محتوای Smart Object در فتوشاپ به طور خودکار به روز می شود.
 • کاهش حجم فایل: پیوند دادن محتوای Smart Object به جای جاسازی آن در فایل فتوشاپ، می‌تواند به طور قابل توجهی حجم فایل را کاهش دهد.
 • ویرایش آسان: می توانید محتوای Smart Object را به طور مستقیم در برنامه‌ای که در آن ایجاد شده است ویرایش کنید.

معایب پیوند محتوای Smart Object:

 • پیچیدگی: پیوند محتوای Smart Object برای افراد مبتدی ممکن است کمی پیچیده باشد.
 • وابستگی به فایل خارجی: اگر فایل خارجی را حذف کنید، محتوای Smart Object در فتوشاپ نمایش داده نمی‌شود.

تفاوت اسمارت آبجکت‌ با لایه‌ معمولی در فتوشاپ

 • اصلی‌ترین تفاوت: در لایه‌های اسمارت آبجکت، محتوای تصویر قابلیت بازگشت به حالت اولیه خود را دارد، در حالی که در لایه‌های معمولی، هرگونه تغییری که اعمال شود دائمی و غیرقابل بازگشت است.
 • انعطاف‌پذیری در ویرایش: با استفاده از لایه‌های اسمارت آبجکت، می‌توانید محتوای تصویر را به صورت غیرمخرب و بدون از دست دادن جزئیات ویرایش کنید. این به این معناست که می‌توانید پس از اعمال تغییرات، به حالت اولیه محتوا بازگردید.
 • حفظ کیفیت: با استفاده از لایه‌های اسمارت آبجکت، کیفیت تصویر حفظ می‌شود و هیچ‌گونه افت کیفیت در اثر تغییرات اعمال شده رخ نمی‌دهد. این در مقابل لایه‌های معمولی است که هر تغییری ممکن است باعث افت کیفیت تصویر شود.
 • مدیریت بهتر فایل: با استفاده از لایه‌های اسمارت آبجکت، می‌توانید فایل‌های PSD را به صورت سازمان‌یافته‌تری مدیریت کنید و از حجم کمتری در فضای ذخیره‌سازی استفاده کنید، زیرا اطلاعات اضافی درون فایل را ندارند.
 • امکان ویرایش بیشتر: با استفاده از لایه‌های اسمارت آبجکت، می‌توانید محتوا را در نرم‌افزارهای دیگری مانند Adobe Illustrator و Adobe InDesign ویرایش کنید و پس از ذخیره، تغییرات را در فتوشاپ مشاهده کنید.
آموزش کار با اسمارت آبجکت (Smart object) فتوشاپ [درس 11]
لینک کوتاه این صفحه: https://compressco.net/?p=38485

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مثل همیشه عالی

  پاسخ
  • فاطمه خانلو
   1402-12-01 15:07

   مرسی زهره جان از این کامنت پر از محبت شما 💗

   پاسخ
 • دمت گرم استاد عالی خیلی عالی اموزش میدید که ادم اصلا خسته نمیشه بعضی از اموزشارو که دیدم هم شوخی میکردین بی نظیر لایک داری استاد👌😍

  پاسخ
  • فاطمه خانلو
   1402-12-01 15:07

   امیر علی جان مرسی از اینکه با این کامنتت بهمون انرژی میدی 💗

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آموزش‌های مرتبط

آموزش ابزار شیپ (shape) در فتوشاپ + نصب و ساخت [درس9]

آموزش ابزار شیپ (shape) در فتوشاپ + نصب و ساخت [درس9]

آموزش ابزار تایپ (Text) در فتوشاپ [درس8]

آموزش ابزار تایپ متن در فتوشاپ (Text) [درس8]

آموزش ابزار براش و پاک کن در فتوشاپ

آموزش کار با ابزار براش و پاک کن در فتوشاپ [درس ۶]

آموزش سلکت و دوربری و حذف بکگراند در فتوشاپ با lasso tool

آموزش سلکت، دوربری، حذف بکگراند با lasso tool در فتوشاپ [درس ۴]

آموزش ابزار quick selection و object selection و Magic Wand در فتوشاپ [درس ۵]

آموزش ابزار Magic Wand و object selection و quick selection فتوشاپ [درس 5]

آموزش ابزارهای روتوش در فتوشاپ [درس۷]

آموزش بهترین ابزارهای روتوش عکس در فتوشاپ [درس۷]