اینفوگرافیک چیست؟

 1. خانه
 2. مقالات آموزشی فتوشاپ
 3. اینفوگرافیک چیست؟
turned_in_notدسته‌بندی: مقالات آموزشی فتوشاپ
اینفوگرافیک چیست؟

خیلی وقت ها اتفاق افتاده دیده اید که افراد به صورت تصویر محور پروژه یا مقاله خود را توضیح می دهند و یا در فضای مجازی به اشتراک می گذارند که این پروژه ها بیشتر شامل تصویر کلی به همراه متن های بسیار کوتاه می باشد که این امر باعث شده است که شما راحت تر آن مطلب را درک کنید و آن را به خاطر بسپارید. به این نوع ارائه مطالب اینفوگرافیک می گویند. در این مقاله قصد داریم که شما را با معنی اینفوگرافیک چیست؟ و نکات مهم طراحی ، شیوه ارائه و… آشنا نماییم.

اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک شامل دو کلمه اینفو (information) به معنای اطلاعات و گرافیک (Graphics) است. اینفوگرافیک یعنی ساده کردن اطلاعات و مسائل پیچیده به صورت تصویر که با استفاده از چارت، آیکون و نمودار های گرافیکی ساخته می شود تا درک مطالب را برای کاربران آسان تر کند. هدف اینفوگرافیک اطلاع رسانی، آموزش، قرار دادن حجم زیادی از اطلاعات در فضای کم و یا نقشه های ساده می باشد، که نمونه آن ها را می توان در مترو ها و… مشاهده کرد. اینفوگرافیک را با نام داده نما نیز می شناسند.

 

اینفوگرافیک چیست؟

نحوه ارائه اینفوگرافیک:

STATIC (ایستا)

MOTION (پویا)

INTERACTIVE  (تعاملی)

 

ایستا : در این مدل اینفوگرافیک اطلاعات به صورت یک تصویر واحد طراحی می شود.

پویا : این نوع اینفوگرافیک به صورت متحرک و انیمیشن طور می باشد.

تعاملی : اینفگرافیک تعاملی در محیط اینترنت و یا در اپلیکیشن بر طبق اطلاعاتی که از اشخاص گرفته می شود به وجود می آید. این نوع اینفوگرافیک یک شیوه بسیار کارآمد برای پوشش همه اطلاعات به وسیله مشارکت مخاطبان می باشد.

 

اینفوگرافیک چیست؟

چهار اقدام پایه برای ساخت اینفوگرافیک:

1.انتخاب موضوع مناسب

2.تحقیق و جمع آوری اطلاعات

3.تهیه قالب مناسب

4.توزیع آن در کانال های موثر و درست

 

انتخاب موضوع مناسب :

موضوعی را انتخاب کنید که برای مخاطب جذاب می باشد و یا اطلاعات بروز و تازه باشد مثل کوید 19 که مورد توجه عموم می باشد.

تحقیق و جمع اوری اطلاعات:

درمورد هر موضوع با دقت زیاد تحقیق کنید تا اطلاعات درست را در اختیار کاربران قرار دهید و باعث پخش اطلاعات اشتباه نشوید.

تهیه قالب:

قالبی مناسب را برای این کار در نظر بگیرید، که ساده و به دور از شلوغی باشد. در اینفوگرافیک نباید از متن های طولانی استفاده کنید و بیشتر باید از عکس های مناسب موضوع استفاده نمایید.

توزیع آن در کانال های موثر و درست :

بعد از طراحی اینفوگرافیک حالا نوبت میرسد که اینفوگرافیک خودمان را در دید مخاطبان قرار دهیم. برای اینکار  از کانال های مورد اعتماد بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند تا بدون ایجاد مشکل کاربرها بتوانند از اینفوگرافیک شما استفاده کنند.

 

 

اینفوگرافیک چیست؟

کاربرد های اینفوگرافیک :

1. اطلاع رسانی

2. تبلیغات

3. آموزش

4. درک راحت تر مفاهیم

5. جای دادن حجم بسیاری از داده ها و اطلاعات در یک فضای کم

رعایت نکات در طراحی اینفوگرافیک :

از آنجایی که قرار است اینفوگرافیک مطالب مهم را به کاربران انتقال دهد باید از نظر طراحی نیز نکاتی را رعایت کنید تا اینفوگرافیک شما باعث گیج شدن کاربران و یا باعث ایجاد اختلال در بینایی آن ها نشود.

رنگ :

رنگ ها به صورت ناخودآگاه به روی افراد تاثیر می گذارند و باعث جذب مخاطب می شوند پس سعی کنید برای طراحی های خودتان به سایت های ترکیب رنگ بروید و یک ترکیب مناسب نسبت به موضوع خودتان انتخاب کنید تا باعث افزایش مخاطب شود.

نوع فونت:

نوع فونت باید طوری انتخاب شود که خوانا باشد تا مخاطبین بتوانند پست شما به راحتی بخوانند و در دید آن ها اختلال ایجاد نشود.

تصاویر مناسب :

همیشه در طراحی اینفوگرافیک از تصاویری استفاده نمایید که به موضوع شما مرتبط باشد و از استفاده کردن تصاویر نامفهوم و پیچیده خودداری کنید.

استفاده از چارت و آیکون :

با استفاده از چارت و آیکون باعث تمیزتر و زیبا تر دیده شدن طراحی خود می شوید و مطالب خودتان را به راحتی با استفاده از این دو دسته بندی نمایید.

 

اینفوگرافیک چیست؟

برای دیدن مقالات دیگر فقط کافیست که به روی لینک پایین کلیک  کنید و وارده صفحه مقالات شوید و از آنها استفاده نمایید.

https://compressco.net/category/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA/

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام به آقا پیمان . آقا پیمان خیلی ممنون از شما از آموزش های فتوتشاپ که یاد میدن و عالی هستن ممنون از شما🙏🧡🌹 . خیلی ممنون از سایت خوبتون به خوصوص آموزش های فتوشاپ انشالله همیشه سلامت و زنده باشید 🤲🧡

  پاسخ
  • پیمان صدوق
   1401-04-11 18:04

   خیلی ممنونم سینا عزیزم مرسی از همراهیت 😍

   پاسخ
 • سلام به آقا پیمان . آقا پیمان خیلی ممنون از شما از آموزش های فتوتشاپ که یاد میدن و عالی هستن ممنون از شما🙏🧡🌹 . خیلی ممنون از سایت خوبتون به خوصوص آموزش های فتوشاپ انشالله همیشه سلامت و زنده باشید 🤲🧡

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آموزش‌های مرتبط

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود رایگان دوره اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید